0

Twój koszyk jest pusty.

Bezpieczne gromadzenie odpadów

Bezpieczne gromadzenie odpadów

Sprzęt i metody gromadzenia odpadów są podobnie ważne w programach zapobiegania pożarom, jak procedury bezpieczeństwa w transporcie i użytkowaniu chemikaliów. Płyny łatwo palne mogą w istocie stać się bardziej niebezpieczne, gdy zostaną zanieczyszczone, a zaolejone i łatwo palne odpady stwarzają zagrożenia, jakie nie występują w przypadku nieużywanych tkanin i papieru.

 

Odpady płynów łatwopalnych należy gromadzić i transportować z zastosowaniem odpowiednich pojemników i przy przestrzeganiu określonych procedur. Użycie pojemników, takich jak np. otwarte misy lub wiadra, nie posiadających odpowiednich dopuszczeń do celów tymczasowego przetrzymywania odpadów między punktem ich użycia a miejscem usuwania, jest nie tylko sprzeczne z przepisami OSHA, ale także stwarza istotne zagrożenie pożarowe.

Usuwanie płynów łatwo palnych
Beczki na odpady, w których gromadzone są zużyte płyny łatwopalne, wymagają odpowiedniego uziemienia, a także wykonania połączenia wyrównawczego między pojemnikiem, z którego płyn jest wlewany do beczka a lejkiem umieszczonym w otworze beczki. Użycie odpowiednio zaprojektowanego, bezpiecznego lejka, ułatwia przelewanie płynów do beczki i znacznie zwiększa bezpieczeństwo tej operacji. Bezpieczny lejek wyposażony jest w rurkę z pułapką przeciwogniową, która służy absorbowaniu i rozpraszaniu ciepła, i odgradza wszelkie zewnętrzne źródła zapłonu (jak np. iskry od narzędzi elektrycznych, wyładowania elektrostatyczne, papierosy) od łatwo palnej zawartości beczki. Zamocowana na zawiasie pokrywa lejka otwierana jest na czas nalewania, a następnie zamykana, aby zmniejszyć emisję par płynów zawartych w beczce. Pokrywa lejka posiada łącznik topliwy, który w razie pożaru automatycznie zamyka lejek, gdy pokrywa zostanie przypadkowo pozostawiona w pozycji otwartej.

Duże stalowe bezpieczne lejki Justrite posiadają dopuszczenie FM i mogą być dla zabezpieczenia zamykane na kłódkę. Rurki z pułapkami przeciwogniowymi mogą mieć długość 152 mm lub 813 mm i charakteryzują się szybkim przepływem cieczy. Dla płynów łatwopalnych i niepalnych o zwiększonej lepkości oferowany jest lejek z pełną rurką mosiężną o otwartym zakończeniu i długości 838 mm, która wprowadza płyn wprost do dna beczki. Oferowany jest także lejek o małej pojemności, przeznaczony do wiader 19-litrowych.

Pojemniki zabezpieczające do usuwania odpadów posiadają duży otwór ograniczający możliwość rozlania płynu podczas napełniania. Pokrywa pojemnika ma blokadę pozycji otwartej oraz wbudowaną pułapkę przeciwogniową, chroniącą przed przedostaniem się ognia do zawartości pojemnika. Pokrywę można łatwo zamknąć jednym palcem i po zamknięciu funkcjonuje ona jako odpowietrznik, chroniący pojemnik przed rozerwaniem lub wybuchem. Wykonane z tworzyw sztucznych pojemniki Justrite do usuwania odpadów należy połączyć przewodem wyrównawczym z pojemnikiem metalowym na czas przelewania z tego pojemnika lub do niego. Dodatkowo, pojemniki te można używać zarówno do płynów korozyjnych, jak i łatwo palnych. Dopuszczenie FM posiadają zarówno pojemniki 8-, jak i 19-litrowe.

Pojemniki zabezpieczające na odpady z szybkozłączami doskonale nadają się do zbierania zużytych płynów z urządzeń HPLC (Wysokosprawna chromatografia cieczowa). Pojemniki te posiadają dopuszczenie FM i zapobiegają typowym dla powszechnie stosowanych butelek szklanych wypadkom przewrócenia lub stłuczenia, a przy tym pozwalają na stworzenie zamkniętego systemu usuwania zużytego płynu bezpośrednio do pojemnika zabezpieczającego. Szybkozłącze (wykonane ze stali nierdzewnej lub polietylenu) pozwala szybko i bezpiecznie odłączyć pojemnik od procesu HPLC bez konieczności odłączania rurek znajdujących się w urządzeniu HPLC. Zawór w szybkozłączu zapobiega uwalnianiu par lub rozlaniu rozpuszczalnika w czasie zbierania płynu oraz jego usuwania. Pojemniki HPLC firmy Justrite oferowane są w wielkościach 4, 8 i 19 litrów, posiadają dopuszczenie FM, i mogą być wyposażone w dodatkowe złącza, odpowiednie do wybranego zastosowania.

Usuwanie szmat nasączonych rozpuszczalnikami
Pojemniki na zaolejone odpady stosuje się wszędzie tam, gdzie w użyciu znajdują się ścierki, szmaty i tkaniny nasączone olejami lub rozpuszczalnikami. Szmaty zawierające rozpuszczalniki, rozcieńczalniki, olej lniany, kleje łatwo palne oraz inne płyny łatwopalne, stwarzają poważne zagrożenie pożarowe w przypadku nieprawidłowego usuwania po użyciu. Specjalnie zaprojektowane pojemniki na zaolejone odpady chronią zakład przez pożarem, który może powstać w wyniku samozapalenia lub niedbałego obchodzenia się z papierosami.

Samozamykająca pokrywa skutecznie odgradza zawartość pojemnika od możliwości zaprószenia ognia. Nawet jednak w przypadku zapalenia się zawartości pojemnika ogień po zamknięciu pokrywy jest automatycznie zduszany i wygaszany. Na wytworzenie odpowiedniej ilości ciepła inicjującego samozapalenie zawartych w pojemniku odpadów wpływa ich ilość zgromadzona w pojemniku, dostępność powietrza oraz czas składowania odpadów w pojemniku. Pierwszą i najbardziej oczywistą zasadą bezpieczeństwa jest częste opróżnianie pojemnika – „co najmniej raz dziennie, pod koniec zmiany”, jak podaje OSHA. W celu ograniczenia wzrostu temperatury wewnątrz pojemnika jego podstawa jest nieco uniesiona ponad podłoże oraz wyposażona w otwory wentylacyjne, co umożliwia cyrkulację powietrza pod dnem i odprowadzanie nadmiaru ciepła. 

Pokrywy zabezpieczające do beczek to prosty środek pozwalający na zmianę zwykłej beczki z otwieranym wiekiem na bezpieczny pojemnik do gromadzenia łatwopalnych śmieci, odpadów lub nasączonych rozpuszczalnikami szmat. Samozamykająca pokrywa w czasie użycia pozostaje otwarta, a w przypadku pożaru łącznik topliwy powoduje jej automatyczne zamknięcie. Oferujemy wiele rodzajów pokryw do beczek posiadających dopuszczenia FM, w tym także pokrywy z uszczelkami ograniczające emisję par węglowodorów, zgodnie z wymogami amerykańskich agencji EPA i NESAM.

Usuwanie odpadów nieolejowych
Popielnice Cease-Fire® zostały tak zaprojektowane, aby samoczynnie wygaszały przypadkowe zapalenia odpadów papierowych oraz innych, nie zawierających rozpuszczalników. Pojemniki oferowane przez Justrite posiadają dopuszczenie FM i dostępne są w kilku wielkościach i kolorach. Na wierzchu pojemnika znajduje się duży, zagłębiony w niszy otwór do wrzucania śmieci. Gaz i dym pochodzące od palącego się wewnątrz ognia unoszą się do góry pod krawędź otworu, po czym kierowane są z powrotem na dół, do rejonu ognia, odcinając dopływ tlenu i wygaszając ogień w ciągu kilku sekund.

Zbieranie zużytych płynów łatwo palnych
Zabezpieczające pojemniki do zlewania płynów łatwo palnych posiadają szeroki lejkowaty wlot, umożliwiający zlewanie rozpuszczalników z pojemników do czyszczenia oraz z pojemników stołowych, bez ryzyka rozlania lub rozprysku płynu. Perforowana pułapka przeciwogniowa umieszczona w podstawie lejka pozwala na swobodny spływ rozpuszczalników do pojemnika, ale chroni jego zawartość przed źródłami zapłonu. Pojemniki posiadają dopuszczenie FM i oferowane są w wielkościach 11 i 19 litrów.

Przechowywanie materiałów niebezpiecznych na zewnątrz
Przepisy wymagają, aby pojemniki zawierające materiały niebezpieczne, jak np. wiadra i beczki 200-litrowe, były gromadzone na zewnątrz, zabezpieczone przed bezpośrednim działaniem światła słonecznego, deszczu, śniegu oraz innych czynników atmosferycznych, które mogą powodować rdzewienie lub starzenie pojemników. Należy zapewnić także system ograniczania wycieków, który zatrzyma wszelkie wyciekające płyny, stanowiące zagrożenie dla środowiska.

Zewnętrzne schowki zabezpieczające, służące do bezpiecznego przechowywania płynów łatwo palnych, muszą spełniać określone wymagania konstrukcyjne określone przez NFPA, UFC i EPA. Ponieważ wymagania te mogą się zmieniać, należy w tej sprawie skonsultować się z lokalnymi władzami, które wskażą właściwe metody zabezpieczenia określonych materiałów. Zewnętrzne schowki zabezpieczające Justrite oferowane są w czterech wielkościach, mieszczących od 2 do 14 beczek. Wszystkie posiadają dopuszczenie FM.

Niedopałki papierosów
Zewnętrzne pojemniki na niedopałki pozwalają utrzymać czystość oraz zapobiegają zagrożeniom pożarowym powodowanym przez niedopałki papierosów. Samogasząca konstrukcja pojemnika ogranicza dostęp tlenu do jego wnętrza, dzięki czemu każdy wrzucony niedopałek szybko ulega zgaszeniu. Niedopałki gromadzone są w wyjmowanym, wewnętrznym zasobniku z blachy stalowej, który należy regularnie opróżniać. Pojemnik firmy Justrite posiada dopuszczenie FM i wykonany jest z tworzywa sztucznego i oferowany w różnych kolorach i stylach.

Jeśli potrzebujesz doradztwa w doborze bezpiecznych pojemników, skontaktuj się z nami - pomożemy, wyjaśnimy.