0

Twój koszyk jest pusty.

Bezpieczne przechowywanie beczek i pobieranie płynów

Bezpieczne przechowywanie beczek i pobieranie płynów

Znajdujące się wewnątrz budynków pomieszczenia do masowego składowania płynów łatwopalnych podlegają wymaganiom w zakresie konstrukcji, aranżacji i wyposażenia, jak również ilości składowanych materiałów, które wykraczają poza zakres niniejszej publikacji. Specyfikacje takich pomieszczeń można znaleźć w publikacjach NFPA i lokalnych przepisach pożarowych. Dotyczą tego także właściwe przepisy OSHA.

Zakładając odpowiednią konstrukcję pomieszczenia dalsze rozważania skupiają się na zalecanych metodach postępowania i wymaganym sprzęcie umożliwiającym bezpieczne przechowywanie i pobieranie cieczy do użytku zakładowego. Pobieranie płynów z beczek może odbywać się za pomocą dwóch metod: wypływ grawitacyjny i pompowanie. 

Metoda wypływu grawitacyjnego
W metodzie tej stosuje się bezpieczny kurek, który wymaga ustawienia beczki w pozycji poziomej. Odpowiednie urządzenie, takie jak kołyska lub podstawa do beczek, ułatwiają ustawienie beczki w pozycji do pobierania płynu i pozwalają na jej przechowywanie w tej pozycji. Metoda wypływu grawitacyjnego wymaga stosowania odpowietrznika beczki, zasobnika na rozlany płyn, przewodu wyrównawczego między beczką a napełnianym pojemnikiem, oraz przewodu uziemiającego, podłączonego do beczki i pobliskiego punktu uziemienia, jak np. rura wodociągu z zimną wodą. Niektóre przepisy zabraniają stosowania tej metody. Należy sprawdzić to w lokalnych przepisach.

Metoda pompowa, stosowana do beczek ustawionych pionowo, także wymaga użycia odpowiednich połączeń wyrównawczych i uziemiających. Na rynku oferowanych jest wiele pomp przeznaczonych do tego celu, przy czym niektóre z nich wyposażone są w wąż przewodzący, stanowiący zabezpieczenie przed zapłonem pompowanego płynu.

W przypadku konieczności tymczasowego przechowywania beczki przed zamontowaniem kurka lub pompy, zaleca się zainstalowanie odpowiedniego uziemienia oraz odpowietrzenia beczki. Przy pobieraniu płynów łatwopalnych lub palnych z jednego pojemnika do drugiego należy pamiętać o połączeniu tych pojemników i ich uziemieniu, aby wyeliminować możliwość wystąpienia wyładowania elektrostatycznego, które może spowodować zapłon par cieczy. Dokładne informacje dotyczące zalecanych metod postępowania odnośnie eliminowania ładunków elektrostatycznych podano w przepisach NFPA 77, Zalecane praktyki postępowania z ładunkami elektrostatycznymi.

Uziemienie i połączenie wyrównawcze
Gromadzenie się ładunku elektrostatycznego na pojemnikach i ludziach jest groźnym źródłem wyładowań elektrostatycznych, które mogą być przyczyną powstania pożaru płynów łatwopalnych w czasie ich przelewania lub użycia. Przy przelewaniu płynów łatwopalnych z beczek do pojemników należy wykonać między nimi połączenie wyrównawcze, które zapewni wyrównanie potencjałów elektrostatycznych między pojemnikami, a tym samym zapobiegnie powstawaniu wyładowań, które mogą doprowadzić do zapłonu par cieczy.

Uziemienie. Podłączenie wszystkich pojemników do uziemienia jest zalecaną metodą zapobiegania powstawaniu ładunków elektrostatycznych. Przewody uziemiające należy podłączyć do każdej beczki oraz punktu uziemienia, oraz pozostawić na miejscu tak długo, jak długo beczka znajduje się w pomieszczeniu.

Połączenie wyrównawcze to po prostu zwykły przewód łączący pojemnik zawierający płyn, z pojemnikiem, do którego płyn jest pobierany. Połączenie to zapewnia wyrównanie potencjałów obydwu pojemników, a tym samym eliminację możliwości powstania wyładowań elektrostatycznych między tymi pojemnikami. Przed rozpoczęciem napełniania pojemnika z kurka umieszczonego w beczce należy podłączyć do pojemnika przewód, który został uprzednio podłączony do beczki.

Najważniejsze jest zapewnienie połączenia metal-metal między materiałem konstrukcyjnym pojemnika a przewodami wyrównawczymi i uziemiającymi. Miejsce podłączenia tych przewodów musi być czyste, wolne od brudu i rdzy, i musi zapewniać dobry kontakt z odkrytym metalem pojemnika.

Ograniczanie wycieków
Przy przelewaniu płynów zawsze istnieje ryzyko rozlania pewnej ich ilości. W celu uniknięcia wypadków wynikających z poślizgnięcia i upadku, oraz aby uchronić posadzkę pomieszczenia zakładowego, przewody odpływowe i wody gruntowe przed zanieczyszczeniem, należy zastosować różne środki zapobiegające rozlaniu płynu w trakcie jego przelewania. Pod kurkiem każdej beczki należy umieścić misę zbiorczą, której zadaniem jest zbieranie cieczy wypływającej ze zużytego lub uszkodzonego kurka. Misy te są to pozbawione pokryw pojemniki, które mogą posiadać perforowaną wkładkę zapobiegającą kontaktowi zgromadzonego w nich płynu z zewnętrznymi źródłami zapłonu.

Do zapobiegania dużym wyciekom stosuje się zgodne z przepisami EPA wanny wychwytowe do beczek o pojemnościach 110 i 200 litrów.

Kurki do beczek
Bezpieczne kurki do pobierania płynów łatwo palnych z beczek mają automatyczne zamknięcie i wyposażone są w wymienne uszczelki. Wewnętrzne pułapki przeciwogniowe szybko odprowadzają ciepło, chroniąc zawartość beczki przed ogniem.

W naszej ofercie znajduje się kilka bezpiecznych kurków. Jeden z nich to standardowy kurek sztywny, wykonany z mosiądzu. Pozostałe dwa to kurki obrotowe wykonane z mosiądzu lub stali nierdzewnej. Kurki te można szczelnie wkręcić w otwór beczki, a następnie wyregulować ustawienie kurka tak, aby był ustawiony dokładnie pionowo. Cecha ta pozwala uniknąć groźnych wycieków wynikających z przekręcenia i zerwania gwintu otworu w beczce, lub niedokręcenia kurka dla uzyskania jego prawidłowej pozycji pionowej. Wszystkie kurki 3” NPT posiadają dopuszczenie FM i mogą być blokowane na kłódkę, aby zapobiec nieupoważnionemu poborowi płynu z beczki.

Oferowane są także węże przedłużające, które są wkręcane w wylewkę kurka, i pozwalają na zmniejszenie ryzyka rozlania płynu, a także tworzą połączenie elektryczne między beczką a pojemnikiem, o ile oczywiście zapewniony jest bezpośredni kontakt metal-metal.

Płyny o wyższej lepkości, dla których standardowy kurek 3” NPT jest zbyt mały, mogą być pobierane za pomocą bezpiecznego zaworu odcinającego wkręcanego w otwór beczki o średnicy 2”. Zawory odcinające wykonane są z mosiądzu i posiadają dopuszczenie FM do użycia przy płynach niekorozyjnych o lepkości 2000 SSU lub wyższej (lepkość podobna, jak dla oleju silnikowego 30W).

Przewody antystatyczne dla beczek redukują zagrożenie stwarzane przez ładunki elektrostatyczne. Oferowane są w postaci elastycznych przewodów gołych lub izolowanych, z końcówkami w formie krokodylków, zacisków ręcznych, zacisków C lub rurowych.

Po szczegółowe informacje zapraszamy do kontaktu z naszymi przedstawicielami.