Ten żel na oparzenia powinien być w każdej domowej apteczce. Schładza rany oparzeniowe w 4 minuty! Opatrunki WATER-JEL HA® są bardzo łatwe w użyciu. Wystarczy ustalić obszar rany oparzeniowej, dopasować odpowiedni rozmiar opatrunku i pokryć nim miejsce oparzenia.
Swoją kawę lub herbatę zalewasz wodą o temperaturze 100 stopni Celsjusza. A wystarczy nawet niewielkie oparzenie przy 70 stopniach, by skończyło się interwencją chirurga. Dlatego ważne jest, by jak najszybciej schłodzić ranę oparzeniową, 20 minut pod bieżącą wodą lub w 4 minuty żelem WATERJEL HA®.
Zwykły poniedziałkowy poranek. Czteroosobowa rodzina szykuje się do pracy i szkoły. Tego dnia jednak budzik zadzwonił pół godziny później. Pani Ania w pośpiechu zalewa wrzątkiem herbaty dla całej rodziny. W międzyczasie wbija jajka do rozgrzanej patelni, a drugą ręką wrzuca jeszcze tosty na rozpaloną do czerwoności grzałkę tostera. Auć! Chwila nieuwagi i skóra jej dłoni czerwienieje w gorącym bólu.
To tylko przykładowa historia. Ale jak widać, w takiej atmosferze łatwo o nieszczęście. Jak pokazują statystyki większość oparzeń - zarówno drobnych, jak i poważnych zdarza się w domu. Czy wiesz, jak postępować w przypadku takich oparzeń?
Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest oparzenie?
- Jak wytrzymała na ciepło jest nasza skóra?
- Jakie są skutki i stopnie oparzeń?
- Jak postępować w przypadku oparzeń?
- Jak schładzać ranę oparzeniową?
- Czym jest hipotermia?
- Jakie są nowoczesne metody schładzania ran oparzeniowych?
Czy jest oparzenie?
Aby zrozumieć czym jest oparzenie, musimy przyjrzeć się temu, jak na ciepło reaguje ludzka skóra. Do pewnego stopnia jest ona w stanie przyjąć pewien „ładunek” ciepła bez żadnego uszczerbku (zob. tabela poniżej). Jak wiesz, naturalna temperatura naszego ciała to ok. 36,6 stopni Celsjusza. Stąd kąpiel w wodzie o takiej czy nawet o kilka stopni wyższej temperaturze, jak również wypicie ciepłej (ale nie gorącej!) herbaty nie stanowi dla nas zagrożenia. Wszystko dlatego, że nasz organizm bez problemu radzi sobie z rozprowadzaniem takich temperatur. Problem pojawia się wtedy, kiedy skóra narażona jest na kontakt z wyższymi wartościami energii cieplnej. Dlatego o oparzeniu mówimy w sytuacji, kiedy ludzka skórka wchłania ciepło w ilości przekraczającej zdolność do jego rozproszenia bez uszkodzeń.
Jakie są stopnie oparzeń?
Jak wynika z powyższej tabelki, w temperaturze 44 stopni Celsjusza ludzka skóra może wytrzymać nawet przez sześć godzin. Ale podnieśmy ciepło o pięć stopni, a wytrzymałość naszej skóry skraca się do 9 minut. Przy 70 stopniach to już tylko jedna sekunda!
O stopniu oparzenia mówi nam powierzchnia oraz głębokość uszkodzeń tkanek ciała. Najlżejsze to oparzenia powierzchowne, które powstają przy temperaturach powyżej 45 stopni Celsjusza i sprowadzają się w zasadzie tylko do zaczerwienionej skóry. Dużo gorzej, kiedy narazimy skórę na kontakt z ciepłem o co najmniej 60 stopni Celsjusza. Wtedy na skórze oprócz zaczerwienienia pojawią się również bąble. A to z kolei oznacza, że mamy do czynienia z oparzeniem częściowym, czyli II stopnia. Najpoważniejsze są oparzenia głębokie (III stopnia). Powstają przy temperaturach przekraczających 70 stopni Celsjusza i obejmują oparzeniem całą grubość skóry. Te oparzenia stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i często wymagają interwencji chirurgicznej.
Jak postępować w przypadku oparzeń?
Szybko. I na chłodno. Najważniejsze przy oparzeniach jest to, by jak najszybciej schłodzić ranę oparzeniową. Pozwala to na rozproszenie wysokiej temperatury i zapobiega rozprzestrzenianiu się zasięgu oparzenia. Dzięki temu ograniczamy jego powierzchnię oraz głębokość. A co istotne zmniejszamy ból i cierpienie osoby poszkodowanej.
Zgodnie z Międzynarodową Dyrektywą Leczenia Oparzeń rany oparzeniowe należy schładzać chłodną, czystą bieżącą wodą przez 20 minut. Oznacza to, że dla każdego oparzenia potrzebujemy nawet 60 litrów wody! O ile w przypadku niewielkich ran ta metoda chłodzenia nie sprawia zwykle większych kłopotów, o tyle przy oparzeniach przekraczających 10% powierzchni ciała jest praktycznie nie do wykonania. Po pierwsze dlatego, że w warunkach pozaszpitalnych trudno o powszechny dostęp do substancji chłodzących koniecznych do bezpiecznego chłodzenia tak rozległych oparzeń. Po drugie duże ilości wody mogą doprowadzić do spadku temperatury ciała poprzez odprowadzenie zbyt dużej ilości ciepła w sposób trudny do kontrolowania.
Dla wielu wydaje się to dziwne, ale oparzenia faktycznie mogą wywołać obniżenie temperatury ciała. A to może doprowadzić nawet do stanu zagrożenia życia. Wówczas mamy do czynienia z tzw. hipotermią. Dzieje się tak, dlatego, że uszkodzona skóra powoduje zakłócenie procesu termoregulacji. Dlatego tak ważne jest, by z jednej strony szybko zahamować proces postępu oparzenia, a z drugiej nie dopuścić do wychłodzenia organizmu. Sytuację może dodatkowo pogorszyć schładzanie zimną wodą, które może doprowadzić do hipotermii miejscowej.
WATER-JEL HA® to innowacyjny opatrunek na oparzenia, który schładza ranę oparzeniową o temperaturze 80 st. C w zaledwie 4 minuty. Dzięki hialuronowej powłoce skutecznie i efektywnie odprowadza nadmiar ciepła i zatrzymuje proces postępu oparzenia.
Jak działa WATER-JEL HA®?
Wyobraź sobie kojącą powłokę żelową, która idealnie przylega do nierównej powierzchni oparzenia. Zgromadzona wewnątrz żelu energia cieplna rozprowadzana jest równomiernie na całej powierzchni rany. Dzięki temu uzyskujemy efekt precyzyjnego chłodzenia, który nie wpływa na temperaturę głębiej położonych tkanek. Nadmiar ciepła natomiast odprowadzany jest przez zewnętrzne ściany powłoki i tylko z powierzchni rany oparzeniowej. Cały ten proces pozwala na szybkie, skuteczne i w pełni kontrolowane schładzanie oraz zapobiega klinicznej hipotermii.
Bez lania wody
Opatrunki WATER-JEL HA® nie wymagają wstępnego schładzania rany oparzeniowej wodą. Zawarte nich naturalne substancje skutecznie chłodzą miejsce oparzenia w zaledwie 4 minuty. Dzięki temu unikasz konieczności długiego płukania ran i możesz od razu przystąpić do udzielenia pierwszej pomocy. Przezroczysty żel WATER-JEL HA® składa się z 97% z wody i zawiera kwas hialuronowy, który naturalnie występuje w organizmie człowieka. Oprócz skóry znajdziemy go również w naszych stawach, dziąsłach i oczach. Kwas hialuronowy jest substancją, która silnie wiąże wodę i ma ogromne właściwości nawilżające. Od ponad 30 lat opatrunki WATER-JEL HA® wykorzystują w swojej codziennej pracy ratownicy medyczni i personel pierwszej pomocy. Żel był również testowany przez wojsko przy oparzeniach wywołanych przez biały fosfor.
Jeden opatrunek na wszystkie rodzaje oparzeń
WATER-JEL HA® jest wyrobem medycznym klasy IIb. Może być stosowany na wszystkie oparzenia skóry obejmujące rany powierzchniowe, częściowe, głębokie oraz penetrujące całą grubość skóry (żel na oparzenia II stopnia, żel na oparzenia III stopnia). Stosowany jest w przypadku oparzeń spowodowanych przez ciepło wywołane podczas wypadków z chemikaliami - po usunięciu (proszek) lub spłukaniu (ciecz) całości substancji chemicznej. Wykorzystywany jest również w przypadku oparzeń zewnętrznych spowodowanych przez porażenie prądem elektrycznym - po usunięciu i zabezpieczeniu wszelkich zagrażających źródeł prądu elektrycznego.
Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą opatrunków Water-Jel, w przypadku pytań zapraszamy do kontaktu info@topserw.pl