Do czego służą oczomyjki i prysznice bezpieczeństwa?

Oczomyjki i natryski bezpieczeństwa to urządzenia niezbędne w sytuacjach awaryjnych wszędzie tam, gdzie pracownicy mają kontakt z potencjalnie szkodliwymi substancjami. Te urządzenia służą do przemywania oczu lub ciała w przypadku bezpośredniego kontaktu skóry lub oczu z chemikaliami mogącymi stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika.

 

Są niezbędne w takich miejscach jak szpitale, przedsiębiorstwa przemysłowe czy laboratoria. W wielu przypadkach przepisy regulują obowiązek zamontowania natrysków bezpieczeństwa w pobliżu stanowiska pracy, co gwarantuje szybki dostęp do pryszniców i oczomyjek w nagłej sytuacji, w której liczy się przede wszystkim czas reakcji. Obowiązek ten został opisany między innymi w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 27 stycznia 1994 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy stosowaniu środków chemicznych do uzdatniania wody i oczyszczania ścieków (Dz.U. 1994 nr 21 poz. 73) oraz w rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 4 listopada 2021 roku zmieniającym rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. 2021 poz. 2088).

Jakie są rodzaje oczomyjek?
Oczomyjki oraz prysznice bezpieczeństwa dzielą się na różne typy, dlatego można idealnie dopasować je do potrzeb konkretnych pracowników. Aby zrobić to w odpowiedni sposób, należy wziąć pod uwagę rodzaje substancji używanych w zakładzie oraz stopień zagrożenia, a także ustalić miejsce, w którym pracownik ma kontakt z chemikaliami. Dzięki temu można rozważyć liczbę i rodzaj montowanych urządzeń.

 

Wyróżniamy następujące rodzaje oczomyjek i pryszniców bezpieczeństwa:

  • Oczomyjka mocowana do ściany / do podłogi – można umieścić ją w pobliżu stanowiska pracy w taki sposób, by na drodze między stanowiskiem a oczomyjką nie znajdowały się żadne przeszkody.
  • Oczomyjka montowana do blatu – to rozwiązanie, które umożliwia montaż oczomyjki przy samym stanowisku pracy, a tym samym umożliwia natychmiastową reakcję podczas nagłego wypadku.
  • Oczomyjka przenośna – rozwiązanie idealne dla pracowników mobilnych i wszędzie tam, gdzie z jakiegoś powodu nie można podłączyć urządzenia stacjonarnego.
  • Natrysk awaryjny sufitowy / stojący (montowany do podłogi) – podobnie jak oczomyjka znajduje się w pobliżu stanowiska pracy i umożliwia szybkie umycie skóry w przypadku kontaktu ze szkodliwą substancją.
  • Natrysk awaryjny mobilny – posiada własny zbiornik pod ciśnieniem i może być zabierany wszędzie tam, gdzie będzie przydatny. Sprawdza się w sytuacji, gdy nie ma możliwości podłączenia urządzenia stacjonarnego.
  • Urządzenia łączone montowane do podłogi – to natrysk awaryjny oraz oczomyjka w jednym, dzięki czemu urządzenie gwarantuje największe bezpieczeństwo i kompleksową ochronę w przypadku sytuacji zagrożenia.

Jak używać oczomyjek i pryszniców bezpieczeństwa?
Natrysków awaryjnych należy używać w każdej sytuacji, gdy doszło do bezpośredniego kontaktu oczu lub skóry pracownika z toksyczną substancją, która może powodować poważne poparzenia, a nawet uszkodzić wzrok. Aby skutecznie skorzystać z natrysków, należy je uruchomić i polewać skórę lub oczy przez co najmniej 15 minut. W przypadku niwelowania skutków kontaktu oczu z chemikaliami należy zadbać o to, by powieki były rozszerzone i woda mogła dostawać się do gałek ocznych. Urządzenia powinny być wyposażone w podgrzewacze, które zapewniają optymalną temperaturę wody, tak by nie poparzyła ona skóry ani nie spowodowała wychłodzenia organizmu. Powinny też mieć (ustawiony na stałe) odpowiedni poziom ciśnienia, które pozwoli na skutecznie wypłukanie chemikaliów z oczu czy skóry, ale nie uszkodzi ciała. Pamiętaj, że korzystanie z natrysków awaryjnych to jedynie pierwsza pomoc – w przypadku kontaktu skóry lub oczu za szkodliwą substancją należy wezwać pomoc medyczną, która wdroży adekwatne leczenie i oceni skalę uszkodzeń.

Ile kosztują oczomyjki?
Ceny natrysków bezpieczeństwa wahają się między kilka a kilkanaście tysięcy złotych, w zależności od wybranego wariantu. Im bardziej zaawansowane urządzenie, tym wyższa cena – proste przenośne prysznice bezpieczeństwa można kupić już za niecałe tysiąc złotych. Wiele zależy od tego, czego konkretnie potrzebujemy, a to należy ocenić na podstawie rodzaju substancji używanej przez pracowników, skali ryzyka oraz liczbę osób mających kontakt z chemikaliami. W Topserw oferujemy oczomyjki oraz prysznice bezpieczeństwa gwarantujące możliwość szybkiej reakcji w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia. W naszym sklepie znajdziesz również bezzbiornikowe podgrzewacze wody czy mieszacze termostatyczne ciepłej i zimnej wody – te urządzenia pomogą zadbać o właściwą temperaturę wody płynącej z natrysków.

Szeroki wybór wszystkich rodzajów urządzeń znajdziecie w naszej ofercie - sprawdź TUTAJ

Baza wiedzyOczomyjki - bezpieczna pracaSafeline
Wdrożenie systemu LOTO na przykładzie amerykańskiej firmy energetycznej
Innowacje zwiększające poziom bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych