0

Twój koszyk jest pusty.

Magazynowanie gazów technicznych i łatwopalnych

Magazynowanie gazów technicznych i łatwopalnych

Gazy techniczne powinny być przechowywane w zbiornikach lub butlach spełniających polskie normy. Ważne jest, aby producent zadbał o jakość butli przeznaczonych do przechowywania gazów i dołączył odpowiednią dokumentację (np. deklaracja CE, dane techniczne).

 

 

Ponadto przechowywanie powinno odbywać się w zbiornikach lub butlach, to dodatkowo warto zadbać o oznaczenie butli. Zbiorniki posiadają tabliczki znamionowe, na butlach również znajdują się podstawowe informacje. Zazwyczaj umieszcza się dane o objętości i wytrzymałości butli oraz oznacza się rok produkcji i normy na podstawie jakich butle wyprodukowano.

 

Czy kolor ma znaczenie?

Kolor butli wskazuje na jej zawartość. Np. butla niebieska na dole i szara na górze to oznaczenie tlenu niemedycznego. Zbiorniki magazynujące gazy techniczne i ciecze są tak zaprojektowane przez producentów, aby zapobiegać wypadkom, wybuchom, awariom, zapłonowi gazów. Służą do tego np. kołnierze na górze butli z gazem, które w razie upadku butli chronią zawór przed uderzeniem. Odpowiednio atestowane i oznaczone butle gwarantują bezpieczeństwo, którego gwarantem jest producent.

 

Wytyczne prawidłowego przechowywania butli z gazem  

Dodatkowo za bezpieczeństwo przy magazynowaniu czy składowaniu butli z gazem odpowiada pracodawca. Ważne jest, aby butle stały pionowo i były zabezpieczone przed przewróceniem np. taśmą lub łańcuchem. W otoczeniu butli lub zbiorników może wytwarzać się atmosfera wybuchowa. Aby zapobiec wybuchowi warto przeprowadzić ocenę zagrożenia wybuchem i jeśli jest to konieczne to wyznaczyć strefę zagrożenia wybuchem. Miejsca składowania gazów łatwopalnych muszą być objęte zakazem używania otwartego ognia i palenia papierosów.

Dostęp do zbiorników z gazami powinien być w miarę możliwości ograniczony przed dostępem osób nieupoważnionych. Strefy zagrożenia wybuchem należy oznakować oraz zabezpieczyć np. kocem gaśniczym, gaśnicą, zraszaczami. Jeśli butle lub zbiorniki mają przylegać do budynku to powinny być oddzielone od niego ścianą o właściwościach przeciwpożarowych.

 

Na co należy zwrócić uwagę podczas transportu?

Podczas transportu gazów pojazdem należy zwrócić szczególną uwagę na przepisy ADR. Są to regulacje nakazujące przestrzeganie szczególnych przepisów, w szczególności ważne jest oznaczenie pojazdu właściwą numeracją wskazującą na rodzaj przewożonego ładunku oraz przeszkolenie kierowców pojazdów z odpowiednich zasad transportu.

 

Instalacja gazowa a zagrożenie

Instalacje gazowe stanowią odrębne zagrożenie. Są one pośrednikiem pomiędzy zbiornikiem lub butlą a urządzeniem odbierającym gaz. Głównym zagrożeniem są nieszczelności, zwłaszcza na instalacjach gazów palnych. Dlatego tak ważne są przeglądy instalacji, najlepiej comiesięczne. Konieczne jest, aby osoba pracująca przy sprawdzaniu instalacji gazowych miała odpowiednie kwalifikacje zawodowe do prac przy instalacjach gazowych. Konieczne jest przejście szkolenia zakończonego egzaminem państwowym.

Nieprawidłowe magazynowanie butli z gazem może prowadzić do wypadku. Przykładem takiego możliwego zdarzenia jest nieszczelna instalacja acetylenu stosowanego do przecinarki plazmowej na hali produkcyjnej. W danym przedsiębiorstwie nie przeglądano instalacji gazowych. Gaz ulatniał się i w momencie gdy znalazł źródło zapłonu, wybuchł i jednocześnie poparzył pracownika. Inną możliwością awarii bądź wypadku jest samozapłon rozszczelnionej butli z acetylenem. Może dojść do takiego zapłonu, a jest on trudny do ugaszenia. Warto ćwiczyć takie scenariusze awarii z pracownikami, by umieli prawidłowo zareagować. Zapobiec skutkom zapłonu może instalacja zraszaczy oraz symulowane scenariusze awarii ćwiczone z pracownikami.

Należy na koniec dodać, że napełnianie butli jest procesem niebezpiecznym. Dlatego warto skonsultować ten proces ze specjalistą ds. bhp oraz przeszkolić dodatkowo stanowiskowo pracowników. Wiele zbiorników na gazy podlega kontroli Urzędu Dozoru Technicznego. Należy zadbać o przeglądy w terminie.

 

Przydatne akty prawne:

  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 28 grudnia 2009 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy budowie i eksploatacji sieci gazowych oraz uruchamianiu instalacji gazowych gazu ziemnego (Dz. U. z 2010 r. Nr 2, poz. 6 z późn. zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 1 lipca 2022 r. w sprawie szczegółowych zasad stwierdzania posiadania kwalifikacji przez osoby zajmujące się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci (Dz. U. poz. 1392).
  • Norma UNI EN 1089-3.
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719 z późn. zm.).

Po więcej informacji prosimy pisać na: info@topserw.pl. Gotowe rozwiązania do przechowywania gazów znajdują się po LINKIEM.