0

Twój koszyk jest pusty.

Na czym polega wtórne ograniczanie wycieków?

Na czym polega wtórne ograniczanie wycieków?

Zrozumienie różnicy między powstrzymywaniem wycieku a wtórnym ograniczaniem jest niezbędne do utrzymania bezpiecznego oraz zgodnego z przepisami środowiska pracy wszędzie tam, gdzie znajdują się materiały niebezpieczne. Obie formy pełnią ważną rolę w miejscach pracy na całym świecie, chroniąc pracowników i środowisko przed niebezpiecznymi cieczami. 

 

 

Jaka jest różnica między powstrzymywaniem wycieków a ograniczaniem wtórnym?

Powstrzymywanie wycieków i wtórne powstrzymywanie mają wspólny cel, zebranie niebezpiecznej cieczy oraz zabezpieczenie jej przed rozlaniem się do otaczającego środowiska. Jest to pierwsza linia obrony w ograniczaniu rozlania cieczy i może przybierać różne formy. Przykładami podstawowego ograniczania wycieków są beczki, puszki, butelki i butle, służące do przechowywania substancji niebezpiecznych. 

Jeśli główna forma powstrzymywania wycieku zawiedzie, niezależnie od tego, czy beczka zostanie przebita, czy wycieknie płyn z pojemnika, wtórna ochrona jest po to, aby złagodzić szkody poprzez zbieranie lub kontrolowanie zawartości uszkodzonego pojemnika. Wtórne zabezpieczenie może przybierać różne formy. Do nich zaliczamy m.in. różnego rodzaju wanny wychwytowe: stalowe, polietylenowe czy elastyczne.

 

Jaki jest cel wtórnego zabezpieczenia?

Wtórna ochrona odgrywa kluczową rolę w niezliczonych miejscach pracy w całym kraju, ponieważ pomaga chronić zarówno pracowników, jak i otaczające środowisko. Ochrona wtórna jest przeznaczona do stosowania zawsze, gdy są przechowywane lub używane ciecze niebezpieczne. Gdyby doszło do rozlania niebezpiecznej cieczy bez zabezpieczenia wtórnego, mogłoby to doprowadzić do poważnych szkód w miejscu pracy, a także do obrażeń lub ofiar śmiertelnych wśród znajdujących się w pobliżu członków zespołu. Z tego powstały odpowiednie przepisy dotyczące wymagań wtórnego zabezpieczenia np. (OSHA).

Ochrona wtórna działa również w celu ochrony otaczającego środowiska, ponieważ zapobiega przedostawaniu się niebezpiecznych cieczy do otaczającego środowiska i zanieczyszczaniu ziemi, wody, roślin i zwierząt. Z tego powodu na świecie obowiązują przepisy, które koncentrują się przede wszystkim na skutkach wycieku dla środowiska (np. przepisy EPA), podczas gdy OSHA koncentruje się przede wszystkim na zaangażowanych pracownikach.

 

Pasywna oraz aktywna ochrona wtórna

Istnieją dwie różne klasyfikacje wtórnego zabezpieczenia: pasywne i aktywne. Pasywne środki wtórnego zapobiegania wyciekom są już stosowane przed wyciekiem i nie wymagają żadnych działań ze strony pracowników. Z drugiej strony, pracownicy muszą jak najszybciej wdrożyć aktywne formy wtórnego zapobiegania, aby złagodzić skutki nieoczekiwanych wycieków.
 
Jedną z oczywistych zalet biernego powstrzymywania jest fakt, że nie wymaga ono interwencji człowieka, aby było skuteczne, co zmniejsza ryzyko niepowodzenia zabezpieczenia z powodu błędu ludzkiego. Mimo to pasywne formy wtórnego zabezpieczenia nie zawsze są praktyczne oraz skuteczne w zależności od okoliczności. 

 

Formy biernego zapobiegania rozlewom

Pasywne ograniczanie wycieków może przybierać różne formy, takie jak korzystanie z wanien wychwytowych, lub preinstalowanych grobli czy nasypów do wychwytywania wycieków. Każda forma pasywnego zamknięcia ma swoje zalety i wady, ale warto zwrócić uwagę, że korzystanie z wanien wychwytowych jest jedną z najczęściej wybieranych, gdyż jest nie tylko wygodna ale także skuteczna. 


Formy aktywnego zapobiegania wyciekom

Aktywna ochrona wtórna może także przybierać różne formy. Należą do nich stosowanie różnego rodzaju mat sorpcyjnych, poduszek, czy rękawów ograniczających rozlewy. Należy je dobierać w zależności od rodzaju chemikaliów na miejscu oraz otoczenia miejsca pracy.

W naszej ofercie znajdziecie szeroki wybór rozwiązań służących do każdego rodzaju zapobiegania rozlewom: są to wanny wychwytowe, specjalne pojemniki oraz sorbenty. Jeśli potrzebujesz konkretnych informacji, napisz do nas na info@topserw.pl