Nawodnienie pracownika a obowiązki pracodawcy

Przepisy jasno precyzują: pracownik musi mieć zapewnioną wodę przez pracodawcę. Woda ta musi być zapewniona do celów gospodarczych i pitnych, wynika to z przepisów bhp. Jakie są wymagania oraz co warto zrobić, aby sprostać obowiązkom - o tym przeczytasz dalej. 

Minimalna ilość wody do celów higienicznych przypadająca dziennie na każdego pracownika jednocześnie zatrudnionego nie może być mniejsza niż:

  1. 120 l - przy pracach w kontakcie z substancjami szkodliwymi, trującymi lub zakaźnymi albo powodującymi silne zabrudzenie pyłami, w tym 90 l w przypadku korzystania z natrysków;
  2. 90 l - przy pracach brudzących, wykonywanych w wysokiej temperaturze lub wymagających zapewnienia należytej higieny procesów technologicznych, w tym 60 l w przypadku korzystania z natrysków;
  3. 30 l - przy innych pracach.

Niezależnie od wyżej wymienionej ilości wody, należy zapewnić wodę niezbędną do utrzymania czystości pomieszczeń i terenu zakładu pracy w ilości co najmniej 1,5 l na dobę na każdy metr kwadratowy powierzchni podłogi, wymagającej zmywania, oraz co najmniej 2,5 l na dobę na każdy metr kwadratowy powierzchni terenu poza budynkami, wymagającej polewania (tereny zielone, utwardzone ulice, place itp.).

Zapewnienie wody pitnej

Kwestią zapewnienia wody zainteresowani są pracownicy, szczególnie w okresie wiosennym i letnim, gdy zaczyna robić się ciepło. W tym okresie czasu organizm potrzebuje częstego nawadniania, aby prawidłowo funkcjonować. Dlatego nawodnienie osób wykonujących prace jest w interesie pracownika (aspekty zdrowotne) i w interesie pracodawcy (aspekty wydajności). Widzimy we wskaźnikach ilości wody jaką pracodawca musi zapewnić, że do zapewnienia jest spora ilość zasobów. W związku z tym warto aby pracodawca rozważył różne opcje zapewnienia środków do picia. W budynkach warto skorzystać z istniejącej już instalacji wodnej – podłączyć się do instalacji wodnej w budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracodawca nie odczuje znacząco kosztów nawodnienia, ponieważ różnice cen pomiędzy wodą butelkowaną a wodą z kranu są bardzo duże. Tańsza woda z kranu może być podłączona do tzw. poidełek. Pracownik podchodzi i naciska przycisk, wtedy wzbija się w górę strumień wody pitnej. Takie urządzenia do picia wody często są wyposażone w dodatkową filtrację, choć sama woda z kranu jest pitna (takie są wymogi sanepidu dla wody z kranu). Jeśli zachodzi wątpliwość, czy woda jest zdatna do picia, zawsze można zlecić badania czystości wody sanepidowi.

Warto dodać, że praca poza budynkiem biurowym, która jest często pracą fizyczną, daje możliwość poprawienia skuteczności wody dostarczanej pracownikom. Niektóre firmy budowlane inwestują dodatkowo w tabletki musujące z elektrolitami. Dzięki temu pracownicy otrzymują dodatkową porcję składników dostarczanych organizmowi. Z punktu widzenia formalnego warto zaopatrzyć pracowników w wodę i osobno w takie tabletki. Dlaczego? Ponieważ pracownik może ich nie chcieć, a wymóg prawny dotyczy dostarczenia wody.

 

Skutki odwodnienia

Organizm odwodniony to organizm osłabiony. Osoby odwodnione mogą odczuwać silne zmęczenie, bóle głowy, pogorszony nastrój, suchość w ustach i innych śluzówkach, może kręcić im się w głowie. Odwodnienie znacznie wpływa na możliwość wystąpienia udaru słonecznego.

Najpoważniejszym możliwym skutkiem dla pracodawcy wcale nie jest niedyspozycyjność w postaci zwolnienia lekarskiego na kilka dni (choć i taka możliwość występuje), lecz skutek działań pracownika odwodnionego – zwłaszcza podczas pracy wymagającej szczególnej sprawności psychoruchowej. Przykład może stanowić odwodniony operator dźwigu. Jeśli taki pracownik by się znacząco odwodnił, to mógłby spowodować katastrofę budowlaną. Jak? Podczas operowania dźwigiem mógłby zasłabnąć a elementy jakie transportował w tamtym momencie, mogłyby uderzyć w pracujących na dole pracowników.

Zachęcam do dbania o nawodnienie pracowników, co leży zarówno w interesie pracodawcy jak i pracownika.

PRZYDATNE AKTY PRAWNE:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t.j. Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.).
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 z późn. zm.).

Więcej informacji na temat urządzeń do dystrybucji wody pitnej przeczytasz na naszej dedykowane stronie www.zdrojownia.pl.
Urządzenia znajdziesz też w naszym e-sklepie - TUTAJ

 

Baza wiedzyZdroje - urządzenia do dystrybucji wody pitnejZdrojownia
Szafy zabezpieczające w zgodzie z przepisami
Usuwanie płynów łatwopalnych