0

Twój koszyk jest pusty.

Obowiązki pracodawcy w zakresie przechowywania substancji niebezpiecznych

Obowiązki pracodawcy w zakresie przechowywania substancji niebezpiecznych

Substancje niebezpieczne i ich składowanie, to temat przy którym pierwsze co staje się problemem, to samo zdefiniowanie takich substancji. W tej sytuacji z pomocą przychodzą nam przepisy prawa, które ją definiują. Dowiedz się, co przepisy mówią na ten temat oraz jakie obowiązki nakładają na pracodawców w tym zakresie.

 

Przepisy prawa definiują substancję niebezpieczną ją jako: substancję lub mieszaninę, które ze względu na właściwości chemiczne, biologiczne, promieniotwórcze, mogą spowodować zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, środowiska. Taką substancją może być surowiec, produkt, odpad, coś co powstaje w wyniku awarii. Szersze i bardziej szczegółowe definicje zawierają w sobie definicje ujmowane w przepisach prawa.

 

Nowa substancja niebezpieczna

Zanim przedsiębiorca rozpocznie korzystanie z danej substancji w przedsiębiorstwie, powinien on zapewnić bezpieczeństwo jej składowania i użytkowania. Kluczowe jest sprowadzenie karty charakterystyki substancji od producenta. To właśnie w karcie znajdują się wszystkie informacje konieczne dla bezpiecznej i higienicznej pracy z substancją niebezpieczną. Należy wdrożyć w przedsiębiorstwie takie środki ochrony, aby używanie substancji było bezpieczne (np. być może trzeba doposażyć przedsiębiorstwo w płuczki do oczu, bo zamierza się wprowadzić do magazynu chlor).

Przedsiębiorstwo powinno mieć spisane substancje niebezpieczne z jakich korzysta. Pracownicy narażeni na korzystanie z takich substancji powinni być przeszkoleni z obchodzenia się z nimi (szkolenie stanowiskowe bhp). Ocena ryzyka zawodowego powinna uwzględniać ryzyko pracy z substancjami.

 

Magazynowanie

Samo przechowywanie substancji niebezpiecznej powinno odbywać się w specjalnie do tego przeznaczonych pomieszczeniach, nie każde pomieszczenie się nadaje. Nie można przechowywać takich substancji w np. piwnicach. Warto rozważyć magazyny izolowane i nieizolowane, dostępne w ofertach producentów zajmujących się na poważnie bezpieczeństwem.

Przepisy wymagają, aby do magazynowania takich substancji opracować i stosować instrukcje składowania substancji niebezpiecznych. W takiej instrukcji powinno się zawierać zasady składowania np. cięższe przedmioty na dolnych półkach. Wymóg ten wynika z tego, że należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo składowania substancji niebezpiecznych.

Magazynowanie substancji można realizować na wiele sposobów, ważne by były te sposoby bezpieczne. Na rynku dostępne są różnego rodzaju mauzery, beczki, dedykowane pod konkretne substancje.

W kartach charakterystyki często występują wymagania jakich nie znajdziemy w przepisach prawa, lecz prawo odsyła przedsiębiorcę do kart charakterystyki. Dlatego tak ważne jest ich szczegółowe przeczytanie i stosowanie. Przykładowo może być to wskazanie nieskładowania oleju napędowego w słońcu albo stosowanie wentylacji w magazynie w którym znajduje się formaldehyd.

 

Środki ochrony pracowników i środowiska

Specjalne substancje wymagają specjalnych rozwiązań. Umieszczenie w magazynie oczomyjek, jako ochrona oczu pracownika, którego oko zachlapało się substancją niebezpieczną, czy może ustawienie punktu z sorbentem. To tylko niektóre rozwiązania pomagające zwiększyć bezpieczeństwo i mogące zapobiegać wypadkom. Wielość rozwiązań jakie oferuje rynek jest niemal nieograniczona. Płuczki są różnego rodzaju, na wiele możliwych sposobów uruchamiane. Są takie które można podłączyć pod instalacje z bieżącą wodą, albo takie gdzie trzeba nacisnąć je by przepłukać oko. Dostępne na rynku są prysznice bezpieczeństwa, dość często są wymagane przepisami, zwłaszcza wtedy gdy istnieje ryzyko oblania się pracownika substancją, jaką powinien jak najszybciej zmyć z siebie. Sorbenty są w różnych wersjach, takich „tamujących” wycieki i takich które służą uprzątnięciu skutków awarii. Czasem nie da się przechować prawidłowo i bezpiecznie substancji, wtedy warto rozważyć specjalnie dedykowane pojemniki na substancje niebezpieczne. Charakteryzują się one gwarancją producenta, że są bezpieczne. Jednocześnie kontroluje się wydostawanie z nich oparów, możliwe jest dozowanie ich ilości w procesach technologicznych. Przykładem może być zbiornik dwupłaszczowy na paliwo. Szafy zabezpieczające nie tylko pozwolą na uniemożliwienie dostępu do substancji niebezpiecznych pracownikom do tego niepowołanym, ale też ich ognioodporność dodatkowo ochroni przedsiębiorstwo przed pożarem. Jeśli substancje gromadzą się w miejscach pracy, warto wyposażyć pracowników w latarki z zabezpieczeniem Ex.

 

Odpowiedzialność

Jeśli pracodawca nie zadba należycie o wyżej wymienione kwestie bezpieczeństwa, narazi nie tylko pracowników na niebezpieczeństwo ale także siebie na odpowiedzialność karną. Dlatego warto zadbać o bezpieczne składowanie materiałów i dobrać odpowiednio środki zabezpieczające przed tragedią.

Zachęcamy do rozmowy z naszymi przedstawicielami, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania z zakresu bezpiecznego składowania substancji niebezpiecznych i na temat tworzenia bezpiecznych miejsc pracy.