0

Twój koszyk jest pusty.

Pierwsza pomoc przy urazach termicznych w miejscu pracy

Pierwsza pomoc przy urazach termicznych w miejscu pracy

Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie nie tylko bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, ale także sprawnego systemu pierwszej pomocy i apteczek. Ważną rolę w zapewnieniu pierwszej pomocy odgrywają zarówno przeglądy apteczek jak również szkolenia z pierwszej pomocy i bhp. Poniższy artykuł odnosi się do kategorii zagrożeń termicznych.

 

W pracy głównymi zagrożeniami termicznymi są te czynności, które wiążą się z pracą w chłodniach, kuchniach, przy komorach grzewczych, podczas procesów technologicznych wykorzystujących temperatury (np. spawanie), a także praca w zmiennych warunkach atmosferycznych (upał/ mróz). Aby odpowiednio chronić pracownika przed zagrożeniami należy zapewnić mu odpowiednie środki.

 

Zasługującym na szczególne wyróżnienie jest zagrożenie mikroklimatem gorącym lub zimnym. Jest to na tyle specyficzne i ważne zagrożenie, że konieczne jest przeprowadzenie dla takich zagrożeń badania środowiska pracy. W samym zagrożeniu chodzi o to, że pracownik na stanowisku pracy może mieć takie warunki termiczne, które wpłyną na niego negatywnie poprzez wyziębianie jego organizmu lub zbytnie jego ogrzewanie. Przykładem mikroklimatu gorącego jest praca kucharza, przy wielu nagrzewających się naczyniach, kuchenkach, piekarnikach. A dla mikroklimatu zimnego przykładem jest praca w magazynie krwi, gdzie temperatura utrzymywana jest na poziomie - 33 st.C.

 

Z niektórymi zagrożeniami można poradzić sobie poprzez odpowiednią wentylację, klimatyzację. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Czasem nie da się zastosować środków ochrony zbiorowej z uwagi na proces technologiczny (jak w przykładzie z magazynem krwi, bo przecież nie będziemy rozmrażać wszystkich zmagazynowanych jednostek krwi aby pracownik nie zmarzł). Wtedy istotne dla pracodawcy jest udostępnienie pracownikowi środków ochrony indywidualnej. Mogą być to rękawiczki, kurtki albo z drugiej strony mogą być to kamizelki schładzające.

 

Oparzenia i odmrożenia to urazy spowodowane zagrożeniami termicznymi. Do oparzeń zazwyczaj dochodzi gwałtownie (np. dotyk pieca) ale czasem też przez dłuższy okres czasu (np. oparzenia słoneczne). Odmrożenia niemal zawsze powstają z upływem czasu.

Oparzenia spowodowane nazbyt wysoką temperaturą, klasyfikuje się w trzech stopniach. Pierwszy to zwykłe zaczerwienienie, drugi to bąble, trzeci to martwica i zwęglenie skóry. Odmrożenia mogą charakteryzować się sinymi, fioletowymi kolorami albo odpadającymi fragmentami kończyn. Przy oparzeniach dodatkowo możliwe jest wystąpienie szoku termicznego, który może zagrozić życiu i zdrowiu (np. pęknięcie worka osierdziowego otaczającego serce i natychmiastowy zgon). Natomiast przy odmrożeniach może wystąpić hipotermia, stan w którym krążenie jest scentralizowane i krew nie dociera do każdej części organizmu, lecz skupia się wokół serca, jest to również zagrożenie życia i zdrowia.

 

Przy odmrożeniach zawsze stopniowo ogrzewamy poszkodowanego, nigdy gwałtownie.

W razie wystąpienia oparzeń konieczna jest natychmiastowa reakcja. Należy miejsce oparzeń schładzać wpierw letnią wodą a potem stopniowo zmniejszać jej temperaturę, aż do zimnej wody. W międzyczasie, jeśli oparzenia są rozległe lub widzimy taką potrzebę, powinniśmy wezwać karetkę pogotowia. Jeśli nie wzywamy karetki, to poszkodowany powinien udać się do lekarza. Możliwe jest również udzielenie pierwszej pomocy przy użyciu hydrożeli z apteczki, są to plastry specjalnie schładzające miejsce oparzeń.

 

Już na etapie wyboru maszyny warto zapobiegać ryzyku urazów od oparzeń i odmrożeń. Maszyny użytkowane w firmach muszą posiadać deklaracje zgodności CE oraz posiadać odpowiednie zabezpieczenia. Producenci często spełniają wymagania dyrektyw regulujących bezpieczeństwo maszyn, lecz użytkownik musi dbać o aktualność ich bezpieczeństwa. Ważna jest konserwacja i praca z maszyną zgodnie z instrukcją. Duże lepiej i bezpieczniej jest wykonywać prace na maszynach bezpiecznych i zgodnie z ich instrukcją. Do komór grzewczych wystawiamy właściwą deklaracje oraz wydajemy odpowiednie instrukcje, dbając o bezpieczeństwo pracowników naszych klientów. Natomiast pracodawca powinien prawidłowo przeszkolić swoich pracowników w zakresie obsługi maszyny. Takie szkolenie odbywać powinno się w ramach instruktażu stanowiskowego.

To właśnie deklaracje producenta i szkolenia oraz prawidłowo wdrożony system pierwszej pomocy są podstawowymi narzędziami do unikania wypadków przy pracy w firmie.

 

Produktu z zakresu bezpiecznego postępowania z oparzeniami znajdziecie klikając TUTAJ. Jeśli potrzebujecie więcej informacji, piszcie do nas pod adres: info@topserw.pl.