Oczomyjki i prysznice bezpieczeństwa w zgodzie z przepisami - norma EN15154

Jakie wymagania muszą spełniać oczomyjki i prysznice awaryjne, aby były bezpieczne? Co oznacza stwierdzenie "letnia woda" w urządzeniu? Co wytyczne europejskie mówią na te temat? 

 

Prysznice awaryjne i myjki do oczu umożliwiają poszkodowanym pracownikom natychmiastowe zmycie substancji ze skóry i oczu. Jest jednak ważne zastrzeżenie mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo: woda powinna być letnia.

  • Co to dokładnie oznacza?
  • Co oznacza letnia woda w kontekście bezpieczeństwa pracy, dlaczego jest tak ważna i jak możesz zapewnić jej dostępność w swoim prysznicu awaryjnym i myjce do oczu?
  • Jakie standardy spełniają awaryjne systemy bezpieczeństwa?

 

Normy w zakresie prysznicy bezpieczeństwa

Najbardziej popularną normą na świecie, która także wyznaczyła standardy bezpieczeństwa dla prysznicy bezpieczeństwa i myjek do oczu i twarzy, jest norma amerykańska ANSI. Jest ona wyznacznikiem parametrów wypływu wody oraz innych czynników, jakie mają znaczący wpływ na bezpieczeństwo i skuteczność działania urządzeń w razie wypadku.

Normą obowiązującą na terenie Unii Europejskiej jest norma EN15154. Została ona także zapożyczona i używana w niektórych regionach poza Unią, podobnie jak standard ANSI.

Obie normy różnią się w podawaniu wybranych parametrów, jednak mają cechy wspólne oraz podobne podejście do standardów jakie należy spełnić by urządzenia działały poprawnie. Norma ANSI jest bardziej restrykcyjna od normy EN. Wszystkie urządzenia w ofercie Topserw spełniają zarówno tą normę (ANSI) jak również normę europejską EN15154.

 

Co dokładnie oznacza termin "letnia"?

Według definicji ANSI oraz normy, woda letnia to woda o kontrolowanej temperaturze, która mieści się w przedziale od 15,5°C (60°F) do 37,7°C (100°F). Jest to jednak bardzo szeroka wytyczna. Temperatura wody mieszcząca się w tym zakresie nie jest koniecznie odpowiednia dla każdego użytkownika. Po pierwsze, niektóre substancje chemiczne będą miały negatywne reakcje na wodę o określonej temperaturze. Ważne jest również, aby temperatura wody była komfortowa dla pracownika. To, jaka temperatura jest komfortowa, zależy jednak od kilku czynników, takich jak to, czy prysznic znajduje się na zewnątrz czy wewnątrz budynku, temperatura otoczenia w miejscu pracy oraz poziom wysiłku fizycznego w momencie urazu.

Upewnienie się, że woda ma odpowiednią temperaturę to nie tylko komfort - jest to ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa pracownikowi. Aby mieć pewność, że wszystkie niebezpieczne substancje zostały zmyte, pracownicy powinni pozostać pod prysznicem awaryjnym przez 15 minut. Zbyt gorąca lub zbyt zimna woda może spowodować, że pracownik wyjdzie spod prysznica przed całkowitym zmyciem, co zmniejszy jego skuteczność i zwiększy szanse na obrażenia spowodowane oparzeniami chemicznymi.

Woda, która nie jest letnia, może również sama w sobie powodować obrażenia. Zbyt gorąca woda może poparzyć użytkownika; zbyt zimna może doprowadzić do hipotermii. Użytkownicy pryszniców awaryjnych są mniej skłonni do zdejmowania zanieczyszczonej odzieży w zimnej wodzie, co przedłuża ich ekspozycję na szkodliwe substancje chemiczne. W obu przypadkach temperatura wody może znacznie pogorszyć poziom i wielkość urazu.

Ważne jest, abyś ocenił, co dokładnie oznacza dla Ciebie " letnia woda". Chociaż aby zachować zgodność z przepisami, musisz przestrzegać temperatur określonych w definicji ANSI oraz EN15154. W końcu niewiele osób może pozostać pod prysznicem o temperaturze 15°C (60°F) przez 15 minut, a jeszcze mniej może stać pod wodą o temperaturze 37°C (100°F) przez dowolnie długi czas. Dla większości ludzi komfortowy zakres mieści się zwykle w przedziale od 26,5°C (80°F) do 32,2°C (90F) - i to powinno być głównym czynnikiem branym pod uwagę przy ocenie opcji zapewnienia ciepłej wody.

 

 

Normy dotyczące letniej wody w natryskach awaryjnych

OSHA określa, że: Tam, gdzie oczy lub ciało jakiejkolwiek osoby mogą być narażone na działanie szkodliwych substancji żrących , w obszarze roboczym należy zapewnić odpowiednie urządzenia do szybkiego zanurzenia lub przepłukania oczu i ciała do natychmiastowego użycia w nagłych wypadkach.

Nie wyjaśniają jednak dalej, co to naprawdę oznacza. W tym miejscu do gry wchodzą normy ANSI. Norma Z358.1-2014 zapewnia bardziej szczegółowe wytyczne i opiera się na zaleceniach OSHA, oferując wgląd w to, co jest "odpowiednie", jeśli chodzi o prysznice awaryjne (i stacje do płukania oczu).

Norma stanowi, że prysznice awaryjne i stacje płukania oczu muszą znajdować się w odległości 10 sekund (około 16m) od zagrożenia, z łatwym dostępem bez przeszkód. W skrócie określa również, że:

  • Woda musi być letnia, o temperaturze pomiędzy 15,5°C (60°F) do 37,7°C (100°F).
  • Prysznic musi być w stanie przepływać z prędkością co najmniej 75,7ltr (20 galonów) na minutę przez 15 minut, natomiast stanowisko do płukania oczu musi być w stanie zapewnić przepływ z prędkością co najmniej 1,5ltr (0,4 galonów) na minutę, płukanie oczu/twarzy przy 11,4ltr (3 GPM) przez 15 minut (w przypadku urządzeń łączących obie funkcje, każda z nich musi spełniać te wymagania jednocześnie).
  • Jeśli lokalny klimat może potencjalnie powodować zamarzanie, sprzęt powinien być zaprojektowany tak, aby chronić przed takimi sytuacjami (urządzenia mrozoodporne).

Przepisy europejskie odnoszą się do umiejscowienia prysznica i zastosowania wody letniej w dodatku A1 oraz A2 normy EN15154. Określają one odpowiednie zakresy temperatur oraz wydajności, łączą to z łatwym dostępem do urządzenia jako element poprawnego montażu. W razie wystąpienia zagrożenia odległość do urządzenia nie większa niż 10m, dostęp powinien być poniżej 10 sekund bez jakichkolwiek przeszkód, jak ścianki działowe, schody, drzwi, etc.

  • Woda letnia powinna być utrzymywana w  zakresie od 15℃ do 37℃ (najlepiej od 20℃ do 25℃).
  • Przepływ wody powinien być zagwarantowany przez 15 minut, wydajność powinna być zachowana zgodnie z wcześniej podanymi wartościami dla prysznica oraz oczomyjki i ciśnieniu dynamicznemu zdefiniowanemu przez producenta urządzenia..

Przestrzeganie tych norm to najlepszy sposób i gwarancja, że awaryjny prysznic bezpieczeństwa spełni swoje zadanie.

 

5 rozwiązań zapewniających letnią wodę o każdej porze

Istnieje wiele różnych sposobów, aby zapewnić, że prysznice awaryjne będą zawsze dostarczały letnią wodę. Poniżej przedstawiamy te najbardziej powszechne.

  1. Ogrzewanie w miejscu użytkowania

Ta kategoria wyposażenia pryszniców i myjek do oczu obejmuje niskociśnieniowe jednostki grzewcze, które zajmują niewiele miejsca i są zwykle używane do podgrzewania wody
w chłodniejszym klimacie w miejscu gdzie zainstalowano prysznic, oczomyjkę. Ogrzewanie elektryczne może obejmować podgrzewane zbiorniki (bojlery) lub podgrzewacze bezzbiornikowe, które dostarczają gorącą wodę do termostatycznego mieszania z zimną wodą pitną z infrastruktury zakładu.

       2. Instalacje obiegowe wody letniej

Ten typ rozwiązania posiada scentralizowany system ogrzewania, który kontroluje wodę za pomocą zaworu mieszającego, wykorzystując dostępną wodę z infrastruktury oraz źródło ciepłej wody (bojler lub elektryczny bądź parowy zbiornik montowany na platformie). Woda jest pompowana przez pętlę rurociągów do urządzeń prysznicowych (i do myjek do oczu). Cyrkuluje do momentu, gdy jest potrzebna, a system stale zapewnia, że odpowiednia temperatura we wszystkich potencjalnych punktach poboru jest dostępna w ciągu jednej sekundy.

       3. Ogrzewanie elektryczne i parowe

Ogrzewanie elektryczne jest jedną z najbardziej popularnych metod zabezpieczania wody o stałej temperaturze. Podobnie jak w przypadku procesu stosowanego w większości domów, energia elektryczna podgrzewa przemysłowy zbiornik, o pojemności dostosowanej do potrzeb układu. Gorąca woda miesza się z zimną wodą, aby zapewnić jej odpowiednią temperaturę w momencie uruchomienia prysznica. Ogrzewanie parą działa w podobny sposób, ale wykorzystuje parę z infrastruktury do ogrzewania wody. Gorąca woda jest mieszana z zimną w celu uzyskania letniej temperatury, która nie zaszkodzi użytkownikowi prysznica.

       4. Awaryjne natryski zbiornikowe

Tego typu rozwiązanie jest idealne w sytuacjach, w których brakuje stałego dopływu wody lub gdy ciśnienie wody jest zawodne. Zbiorniki zainstalowane na konstrukcji nośnej są izolowane i ogrzewane przez grzałki zanurzeniowe, które pomagają utrzymać wodę w stałej temperaturze. Urządzenia te mogą być dostosowane do potrzeb w zależności od sytuacji i warunków środowiskowych. Są one zabezpieczone przed zamarzaniem w ekstremalnie zimnym klimacie, zapewniając bezpieczeństwo i komfort poszkodowanego. W ekstremalnie gorącym klimacie, mogą wykorzystywać agregaty chłodnicze do utrzymania temperatury wody w zakresie letnim

      5. Ogrzewanie zasilane energią słoneczną

Niewiele opcji solarnych istnieje obecnie dla awaryjnych pryszniców bezpieczeństwa - ale nie oznacza to, że branża nie będzie przyglądać się tej metodzie ogrzewania w przyszłości. Niestety, słoneczne rozwiązania grzewcze nie są idealne dla chłodniejszych, północnych klimatów, ponieważ te regiony nie otrzymują zbyt wiele energii słonecznej w zimie (kiedy ogrzewanie wody jest najbardziej potrzebne). Wkrótce jednak rozwiązania solarne pojawią się w cieplejszych klimatach jako ekologiczna alternatywa dla ogrzewania elektrycznego.

 

Koszty utrzymania letniej wody dla natrysku awaryjnego

W przypadku rozwiązań wykorzystujących letnią wodę należy wziąć pod uwagę dwie kategorie kosztów: koszty budowy i koszty eksploatacji.

Pod względem konstrukcyjnym, rozwiązanie wykorzystujące termostatyczne zawory mieszające przy każdej instalacji będzie kosztować więcej niż to, które wykorzystuje metodę pętli recyrkulacyjnej. Systemy, które wymagają niestandardowych rozwiązań dla ekstremalnych warunków, również będą droższe.  Alternatywnym rozwiązaniem redukującym koszty instalacji oraz użytkowania są bezzbiornikowe, przepływowe ogrzewacze, które można instalować nawet w ekstremalnie zimnych rejonach.

Niektóre rozwiązania dla wody letniej wiążą się z dodatkowymi kosztami wynikającymi ze zwiększonego zużycia energii. Na przykład systemy bezzbiornikowe zużywają znaczną ilość energii, ale tylko w chwili uruchomienia. Z drugiej strony, grzałki zanurzeniowe zużywają znacznie mniej energii, jednak w chłodniejszych klimatach muszą pracować niemal cały rok. W sumarycznym rozrachunku bezzbiornikowe rozwiązanie może okazać się tańszym, zarówno w eksploatacji jak i w utrzymaniu.

W przypadku systemów ze zbiornikami istotną kwestią jest również izolacja, ponieważ wystarczająca izolacja może zminimalizować straty ciepła w stanie czuwania i znacznie obniżyć koszty eksploatacji. Istotną kwestią jest także potrzeba okresowej wymiany wody z użyciem środków zdolnych utrzymać przez dłuższy okres wodę w odpowiedniej jakości.

 

Nie idź na skróty

Chociaż koszt jest z pewnością ważnym aspektem dla wielu firm, nie powinien być czynnikiem decydującym. Należy położyć nacisk na znalezienie najbardziej odpowiedniego rozwiązania, które zapewni pracownikom bezpieczeństwo - a w dłuższej perspektywie prawdopodobnie okaże się, że wzrost morale i zmniejszenie liczby urazów sprawią, że inwestycja będzie tego warta.

To, które rozwiązanie w zakresie wody pitnej jest właściwe, zależy w dużej mierze od okoliczności. Każda firma będzie potrzebowała czegoś nieco innego. Ale jedną rzeczą, która pozostaje niezmienna w każdym biznesie jest potrzeba niezawodnego dostarczenia letniej wody. Może ona stanowić różnicę między drobnym urazem a poważnym. A tego ryzyka nie powinna podejmować żadna firma. Specjaliści Topserw pomogą w określeniu wymagań i doborze najlepszych rozwiązań, pasujących do potrzeb klienta i zapewniających pełne bezpieczeństwo pracownika. Napisz do nas na info@topserw.pl

Baza wiedzyOczomyjki - bezpieczna pracaSafeline
Płyny do płukania oczu jako środek pierwszej pomocy
Maty antyzmęczeniowe w miejscu pracy a metodologia 5S