Sorbenty – pierwsza pomoc przy wycieku szkodliwej substancji

Firma, która magazynuje niebezpieczne materiały, musi być przygotowana na wszystko. Jednak wycieki ropy, paliwa czy innych potencjalnie szkodliwych substancji mogą zdarzyć się wszędzie, również w zwykłym zakładzie pracy. Dlatego warto mieć jasne opracowane procedury postępowania w tego typu sytuacjach.

Przede wszystkim warto także mieć w zasięgu ręki sorbenty – materiały, które pomogą szybko usunąć rozlew i zapobiec skażeniu środowiska oraz zrujnowaniu zdrowia ludzi.

Sorbenty to najlepszy sposób na szybkie, skuteczne i bezpieczne usunięcie wycieków substancji z każdego rodzaju powierzchni. Sorbenty pomagają zahamować i usunąć wycieki ropy i substancji ropopochodnych, paliw, olejów oraz innych cieczy, które mogą spowodować skażenie środowiska i wpłynąć negatywnie na zdrowie ludzi. Szybka reakcja na rozlew zapobiega katastrofie ekologicznej, której skutki mogą okazać się tragiczne dla ekosystemu oraz dla ludzi. Mnogość rodzajów i form sorbentów umożliwia właściwy dobór rozwiązania indywidualnie do sytuacji. Odpowiednie przechowywanie i utylizacja sorbentów sprawiają, że potencjalnie niebezpieczny wyciek nie spowoduje żadnych szkód.

Charakterystyka sorbentów

Sorbent to materiał, który wchłania ciecze – także te szkodliwe – dlatego śmiało można powiedzieć, że jest to zestaw pierwszej pomocy w sytuacji wycieku zagrażającego zdrowiu ludzi oraz środowisku. Nieważne, czy doszło do rozlania wody, paliwa czy oleju, odpowiedni sorbent – jeśli zostanie natychmiast zastosowany – skutecznie zapobiegnie katastrofie. To bardzo szybki sposób, dzięki któremu możemy zareagować niemal od razu, a przecież w sytuacji zagrożenia liczy się przede wszystkim czas. Dzięki różnym rodzajom oraz formom sorbentów dostępnych na rynku można zastosować je na różnorodnych powierzchniach, a ponieważ działają one natychmiastowo, zanieczyszczony teren oczyszcza się bardzo szybko i niezwykle efektywnie. Posiadanie sorbentu w firmie oraz każdym innym miejscu, w którym występuje ryzyko wycieku niebezpiecznej substancji, jest bardzo rozsądnym rozwiązaniem, które pozwala zaoszczędzić wiele czasu oraz nerwów.

Kiedy stosuje się sorbenty?

Posiadanie sorbentu w wyposażeniu firmy czy instytucji to jeden z elementów skutecznego planu zapobiegania i kontroli wycieków, który jasno określa sposoby i środki na zatrzymanie źródła wycieku, oczyszczanie skażonego miejsca oraz utylizację skażonych odpadów. Dzięki dobrze przemyślanemu planowi i właściwemu przeszkoleniu pracowników można efektywnie zmniejszać ryzyko zanieczyszczenia środowiska oraz stworzenia bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi. Sorbenty potrzebne są wszędzie tam, gdzie znajdują się niebezpieczne substancje. Wszystko, co może zagrażać zdrowiu i życiu pracowników, wpłynąć negatywnie za środowisko naturalne lub spowodować wybuch pożaru, musi być odpowiednio zabezpieczone. Jednak ryzyko wycieku szkodliwych cieczy lub ulotnienia się gazów istnieje zawsze, nawet przy najlepszych zabezpieczeniach i najwyższych środkach ostrożności. Dlatego tak istotne są sorbenty, dzięki którym szybko i skutecznie możemy opanować wycieki i zapobiec możliwej katastrofie – czy to dla ludzi, czy to ekologicznej. To najlepszy sposób zarówno na usunięcie wycieku, jak i zapobiegnięcie dalszemu rozprzestrzenianiu się zanieczyszczenia.

 

Miejsca, w których powinny znajdować się sorbenty:

  • magazyny (szczególnie te, w których gromadzi się niebezpieczne, łatwopalne oraz szkodliwe dla zdrowia substancje)
  • stacje paliw
  • duże obiekty przemysłowe
  • firmy sprzątające
  • jednostki straży pożarnej
  • zakłady pracy
  • strefy zagrożone wybuchem
  • warsztaty samochodowe
  • laboratoria

Sytuacje, w których stosuje się sorbenty:

  • wyciek olejów
  • wyciek paliw
  • wyciek substancji ropopochodnych
  • rozlew tłustych substancji
  • rozlew detergentów
  • ryzyko skażenia środowiska
  • ryzyko uszkodzenia zdrowia lub utraty życia ludzi

Czym różnią się absorbenty i adsorbenty?

Czasem jedna litera może zupełnie zmienić znaczenie słowa. Dokładnie tak jest w przypadku adsorbentów i absorbentów. Sorbenty mogą absorbować oraz adsorbować ciecz – te dwa procesy znacząco różnią się od siebie, dlatego nie można postawić między nimi znaku równości.

Absorpcja – mówiąc w dużym skrócie – zachodzi wtedy, kiedy jedna substancja całą swoją powierzchnią wchłania drugą. Absorbentem najczęściej jest ciecz.

Adsorpcja to proces, podczas którego dochodzi do miejscowych zmian stężenia substancji. W przeciwieństwie do absorpcji jest zjawiskiem powierzchniowym – do wiązania cząsteczek dochodzi na powierzchni adsorbentu. Adsorbenty sprawdzają się doskonale w przypadku wycieków olejów, których cząsteczki są zbyt duże, by zostały wchłonięte przez inną substancję w procesie absorpcji.

W naszej ofercie znajdziecie szeroki wybór sorbentów, dzięki którym skutecznie usuniecie efekty nieoczekiwanych rozlewów. Aby zapoznać się z naszą ofertą, kliknij TUTAJ

Baza wiedzyEcolineSorbenty - usuwanie rozlewów
Szafy do składowania akumulatorów litowo-jonowych - gwarancją bezpieczeństwą!
Jak działa czujnik wysokiego ładunku HLS do wózków widłowych?