0

Twój koszyk jest pusty.

Szafy ognioodporne Topserw. Niebezpieczeństwo pod kluczem

Szafy ognioodporne Topserw. Niebezpieczeństwo pod kluczem

Są jak sejfy. Ich konstrukcja jest jednak o wiele bardziej zaawansowana. Oprócz mienia chronią to, co bezcenne. Życie i zdrowie pracowników. A także środowisko naturalne. Szafy zabezpieczające to dziś standard w każdej firmie, która odpowiedzialnie podchodzi do wymogów dotyczących bezpieczeństwa.



Z tego artykułu dowiesz się:

  • Czym są szafy zabezpieczające ognioodporne?
  • Jak działają szafy zabezpieczające ognioodporne?
  • Przed czym chronią szafy zabezpieczające ognioodporne?
  • Jakie normy powinny spełniać szafy zabezpieczające ognioodporne?
  • Kto powinien rozważyć zakup szafy zabezpieczającej ognioodporne?


Czym są szafy zabezpieczające ognioodporne?

Szafy zabezpieczające służą do przechowywania materiałów i substancji niebezpiecznych. Najczęściej palnych i łatwopalnych, wybuchowych, żrących lub trujących. Składuje się w nich wszelkiego rodzaju chemikalia, pestycydy, kwasy i zasady, aerozole i pojemniki pod ciśnieniem, a także butle z gazem. Dzięki szafom zabezpieczającym substancje niebezpieczne mogą być przechowywane w pobliżu miejsca ich użytkowania. Są też lepiej oznakowane i uporządkowane. A to znacznie poprawia wydajność i bezpieczeństwo pracy. Co najważniejsze szafy zabezpieczające redukują ryzyko związane z nieodpowiednim składowaniem materiałów niebezpiecznych, które może doprowadzić do pożaru, wybuchu, skażenia środowiska, uszczerbku na zdrowiu lub zniszczenia mienia.


Szczelna ochrona przed pożarem - wewnątrz i na zewnątrz.

Szafy zabezpieczające dają podwójną ochronę przeciwpożarową. Z jednej strony w razie pożaru izolują od ognia znajdujące się wewnątrz materiały niebezpieczne i zapobiegają ich zapłonowi lub wybuchowi. Z drugiej chronią przed ogniem otoczenie na wypadek pożaru lub wybuchu wewnątrz samej szafy. Konstrukcja szafy zabezpieczającej wykonana jest z ognioodpornej dwuwarstwowej blachy stalowej. Łączenia wykonane są techniką spawania i nie zawierają elementów nitowanych. Zapewnia to sztywność i większą trwałość szafy.


Wentylacja antywybuchowa

Pojemniki z łatwopalnymi substancjami mogą wydzielać gazy i tworzyć wybuchową atmosferę wewnątrz szafy. Dzieje się tak na przykład wskutek uszkodzenia danego pojemnika. Dlatego szafy zabezpieczające wyposażone są w techniczne otwory wentylacyjne z wbudowanymi przerywaczami płomieni. Zapewnia to stałą cyrkulację powietrza i uniemożliwia powstaniu powietrznej mieszanki wybuchowej.


Dodatkowy czas. Bezcenny, by chronić personel i mienie

Właściwości ognioodporne i szczelność szaf zabezpieczających znacznie redukują zagrożenie pożarowe i opóźniają ewentualne rozprzestrzenienie się pożaru lub wybuch. Tym samym pozwalają na „kupienie sobie czasu”, który jest bezcenny podczas każdej akcji ratunkowej. Dzięki temu zyskujemy dodatkowe minuty na sprawną ewakuację, dojazd służb ratunkowych i przystąpienie do akcji gaśniczej. A w konsekwencji na ocalenie ludzkiego życia i majątku firmy. W przypadku szaf spełniających europejskie normy EN 14470-1 (o tym poniżej) zyskujemy nawet 90 dodatkowych minut.


Ochrona środowiska. Na każdym poziome

Każda szafa zawiera szczelny zbiornik ociekowy, który zabezpiecza przed wyciekiem substancji toksycznych i przeniknięciem ich do gleby lub wody. W niektórych modelach półki mogą być minimalnie nachylone, tak aby kierować wyciekające płyny do tyłu szafy, a dalej w dół do zbiornika ściekowego na dnie szafy.


Bezpieczeństwo w normie

Dobre szafy zabezpieczające powinny spełniać odpowiednie wymagania krajowe, jak i międzynarodowe. W Polsce mówią o tym m.in. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów i terenów. Zgodnie z § 7. przy używaniu lub przechowywaniu materiałów niebezpiecznych pożarowo należy przechowywać zapas takich materiałów w oddzielnym magazynie przystosowanym do tego celu; przechowywać materiały niebezpieczne pożarowo w sposób uniemożliwiający powstanie pożaru lub wybuchu w następstwie procesu składowania lub wskutek wzajemnego oddziaływania. A ponadto przechowywać ciecze o temperaturze zapłonu poniżej 328,15 K (55OC) wyłącznie w pojemnikach, urządzeniach i instalacjach przystosowanych do tego celu, wykonanych z materiałów co najmniej trudno zapalnych. Z kolei Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy wymaga, by materiały niebezpieczne przechowywać w miejscach i opakowaniach do tego celu przeznaczonych i odpowiednio oznakowanych. W Europie wytyczne dotyczące szaf do przechowywania cieczy palnych reguluje europejska norma EN 14470-1. W zależności od potrzeb narzuca ona wytrzymałość ogniową od 15 do 90 minut, a także odpowiednią wentylację i samozamykanie.

   
 

Kto potrzebuje szaf zabezpieczających ognioodpornych?

Szafy zabezpieczające stosowane są m.in. w zakładach produkcyjnych i przemysłowych,  laboratoriach, rolnictwie czy uczelniach. Znajdują również zastosowanie w przemyśle spożywczym przy przechowywaniu próbek żywności, a nawet w biurowym, gdzie zachodzi potrzeba zabezpieczenia wartościowej dokumentacji czy drogich urządzeń. Instalacje szaf ognioodpornych powinny rozważyć wszystkie instytucje i firmy, którym zależy na zapewnieniu bezpieczeństwa swoich pracowników, zapobieżeniu ewentualnym wypadkom przy pracy, ochronie majątku i środowiska naturalnego, a przede wszystkim te firmy, w których ze względu na rozkład budynków czas ewakuacji personelu jest wydłużony.
    
Potrzebujesz szafy zabezpieczającej ognioodpornej do swojej firmy? Skontaktuj się z Topserw i dobierz odpowiednie rozwiązanie: info@topserw.pl.

Szafy zabezpieczające ognioodporne znajdziecie w naszym e-sklepie - kliknij TUTAJ, aby poznać nasz asortyment.