0

Twój koszyk jest pusty.

Wyładowania elektrostatyczne w pracy - jak sobie z nimi radzić?

Wyładowania elektrostatyczne w pracy - jak sobie z nimi radzić?

W gospodarce widoczne jest rosnące zapotrzebowanie na rozwiązania problemów związanych z występowaniem elektryczności statycznej. W wielu instytucjach to właśnie ludzie są największymi generatorami ładunków elektrostatycznych. Zwyczajne chodzenie lub siedzenie jest w stanie wytworzyć ładunki elektrostatyczne.

 

Co to jest wyładowanie elektrostatyczne i dlaczego jest niebezpieczne?
Elektryczność statyczna jest wszędzie, szczególnie zimą, gdy powietrze staje się bardziej suche. Nagromadzony ładunek elektrostatyczny jest zazwyczaj widoczny dopiero wtedy, gdy nastąpi jego wyładowanie (Electro-Static Discharge - ESD). W czasie wyładowania pracownik może doznać nawet bardzo silnego wstrząsu. Jeżeli wyładowanie było wyczuwalne, to prawdopodobnie jego napięcie wynosiło ponad 2000 V. Jeżeli było ono słyszalne, to napięcie musiało wynosi od 3000 do 5000 V. A jeżeli widoczna była niebieska iskra, to wyładowanie prawdopodobnie przekroczyło 10 000 V. Brak prawidłowej kontroli elektryczności statycznej może prowadzić do występowania nieprzyjemnych wstrząsów, a także do niewidocznych uszkodzeń elementów elektronicznych.

Skąd bierze się nagła potrzeba eliminacji ESD?
W latach 90’ czipy komputerowe były wyposażone w wewnętrzne zabezpieczenia przed wyładowaniami elektrostatycznymi. Jednakże zabezpieczenia te zostały usunięte w procesie miniaturyzacji podzespołów oraz tworzenia coraz to bardziej złożonych układów, przez co stały się one znacznie bardziej wrażliwe na zakłócenia elektryczne.

Odporność elementów elektronicznych, która kiedyś sięgała 1000 V, aktualnie wynosi około 50 V i przewiduje się, że jeszcze obniży się do zaledwie 25 V. Wyładowanie elektrostatyczne zwykle powoduje powstawanie niewidocznych całkowitych lub częściowych uszkodzeń elementów elektronicznych lub prowadzi do obniżenia ich wytrzymałości, przez co łatwiej ulegają w późniejszym czasie awarii. Zapobieganie gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych staje się więc jednym z priorytetów w projektowaniu budynków, zarządzaniu obiektami i eksploatacji urządzeń.

Wskutek coraz powszechniejszego stosowania elektroniki, w coraz szerszej liczbie gałęzi przemysłu problemem stają się szkody powodowane przez wyładowania elektrostatyczne. W dzisiejszym świecie komputery są w różnych formach obecne prawie wszędzie. Od tosterów po telewizory, od zakładów produkcyjnych po centra logistyczne i ośrodki łączności, po prostu wszędzie występują urządzenia wrażliwe na gromadzenie się ładunków elektrostatycznych.

Czy wykładziny są rozwiązaniem?
Istnieje wiele wyrobów umożliwiających redukcję lub eliminację powstawania ładunków elektrostatycznych, np. meble, wyposażenie osobiste, buty lub materiały podłogowe. Wydaje się, że osoby odpowiedzialne za ochronę przed skutkami ESD spośród wszystkich tych wyrobów postrzegają materiały podłogowe jako najbardziej skuteczne w zapobieganiu zagrożeniom elektryczności statycznej. Gumowe wykładziny ESD zostały nawet wymienione przez MIT Lincoln Laboratories jako zapewniające najlepszą ochronę elektrostatyczną w każdej sytuacji i ocenione jako jedyny środek zapobiegawczy działający niezależnie od rodzaju obuwia noszonego przez pracowników.

Zgodnie z zapisami normy IEC 61340-4-14 wykładziny ESD mogą mieć właściwości rozpraszające lub przewodzące ładunki elektrostatyczne. Wykładziny rozpraszające ładunki elektrostatyczne mają opór właściwy rzędu 106 – 109 Ohm. Ładunki elektrostatyczne odpływają w nich do ziemi wolniej i w sposób bardziej kontrolowany niż w przypadku wykładzin przewodzących. Wykładziny przewodzące szybciej odprowadzają ładunki elektrostatyczne do ziemi i charakteryzują się niższym oporem właściwym rzędu 104 – 106 Ohm. Ze względów bezpieczeństwa wykładziny przewodzące nie powinny mieć oporu właściwego niższego niż 104 Ohm.

Wykładziny Notrax® ESD
W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie firma Notrax® wprowadziła do sprzedaży szeroką gamę wykładzin przeciwdziałających zmęczeniu w pracy o właściwościach antyelektrostatycznych (ESD), których materiał został dobrany w taki sposób, aby odprowadzać ładunki elektrostatyczne od pracowników, dzięki czemu są oni chronieni przed nieprzyjemnym porażeniem przez wyładowania elektrostatyczne, a jednocześnie chronione są także urządzenia, przy których pracują. Przez ostatnie lata Notrax® obserwuje rosnące zapotrzebowanie na wykładziny typu ESD oraz akcesoria do nich. Szeroki wybór tych rozwiązań znajdziecie w naszym e-sklepie: TUTAJ