0

Twój koszyk jest pusty.

Zasady doboru awaryjnych natrysków bezpieczeństwa

Zasady doboru awaryjnych natrysków bezpieczeństwa

Awaryjne prysznice bezpieczeństwa i urządzenia do przemywania oczu/twarzy stanowią pierwszą linię obrony w przypadku rozprysku lub rozlania substancji chemicznych. Gdy pracownicy zostaną oblani potencjalnie niebezpiecznymi substancjami na swoje ubrania lub ciała, muszą mieć możliwość jak najszybszego ich zmycia.

 

 

Każde opóźnienie może pogorszyć sytuację, powodując poważniejsze obrażenia z możliwymi długotrwałymi konsekwencjami, trwałym okaleczeniem, a nawet śmiercią. Wiele firm działa w skrajnych warunkach, od pustynnych po arktyczne, a takie wymagające środowiska bez wątpienia stawiają wysokie wymagania wobec wyposażeniu ochronnemu. 

Istnieją podstawowe aspekty, które należy rozważyć przy wyborze awaryjnych pryszniców bezpieczeństwa, niezależnie od branży czy miejsca:

Zgodność z uznanymi normami

Istotne jest, aby spełnić minimalne wymagania, które mogą być obowiązkowe na niektórych budowach, norm międzynarodowych i europejskich. Europejska norma EN15154 oraz Amerykańska norma krajowa ANSI Z358.1-2014 są uznawane na całym świecie i uważane za najbardziej kompleksowe. Zawierają one wytyczne dotyczące określania natężenia przepływu, czasu działania i temperatur wody niezbędnych do bezpiecznego i skutecznego korzystania z każdego awaryjnego prysznica bezpieczeństwa i urządzenia do przemywania oczu. W normach określono cztery zasadnicze wymagania dotyczące prawidłowego działania awaryjnych pryszniców bezpieczeństwa i urządzeń do przemywania oczu.

Odpowiedni przepływ wody

Prysznice bezpieczeństwa powinny dostarczać co najmniej 60 litrów (76 litrów w ANSI)  wody pitnej na minutę przez okres do 15 minut w wymaganym układzie. Urządzenia do płukania oczu/twarzy powinny dostarczać 11,4 litra na minutę przez okres do 15 minut, aby zapewnić całkowite odkażenie.

Sposób obsługi

Sprzęt musi być zarówno dostępny, jak i łatwy w obsłudze, nawet jeśli poszkodowany ma problemy ze wzrokiem. Prysznice oraz zawór do przemywania oczu muszą być zaprojektowane w taki sposób, aby przepływ wody był stale włączony bez użycia rąk operatora i aby przechodził od stanu "wyłączony" do "włączony" w czasie jednej sekundy lub krótszym.

Temperatura wody

Woda dostarczana przez prysznice bezpieczeństwa powinna być letnia, w granicach 15-38°C. Przy temperaturze powyżej 38°C istnieje dodatkowe zagrożenie poparzeniem i zwiększoną absorpcją szkodliwych substancji chemicznych do skóry. Dłuższe przebywanie w wodzie o temperaturze poniżej 15°C zwiększa ryzyko wystąpienia szoku termicznego lub hipotermii.

Lokalizacja

Awaryjne prysznice bezpieczeństwa powinny być zainstalowane w zasięgu 10 sekund i na tym samym poziomie co potencjalne zagrożenie. Muszą być umieszczone w widocznym miejscu, dobrze widoczne i wolne od wszelkich przeszkód.

Sprzęt ratunkowy musi być poddawany cotygodniowej kontroli wzrokowej i aktywacji oraz corocznemu serwisowi w celu zapewnienia zgodności z ANSI i europejskimi normami. Podsumowując, dobry program konserwacji jest niezbędny do zagwarantowania niezawodnego i efektywnego sprzętu ratunkowego.

Szeroki wybór oczomyjek, natrysków bezpieczeństwa oraz urządzeń łączonych znajdziecie w naszej ofercie - TUTAJ. Zapewniamy także montaż oraz przeglądy serwisowe gwarancyjne i pogwarancyjne. Jeśli masz urządzenie wymagające naprawy lub sprawdzenia, skontaktuj się z naszym działem serwisu: serwis@topserw.pl.