Dystrybutory wody dla firm – co musisz wiedzieć?

Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie swoim pracownikom komfortowych i bezpiecznych warunków. W ramach polityki socjalnej coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na zapewnienie zespołowi stałego dostępu do wody pitej. Rozwiązanie takie ma mnóstwo zalet.

 

W jaki sposób można to zrobić?

Najprostszym rozwiązaniem jest zainwestowanie w dystrybutor wody. Dostępne są różne rodzaje tych urządzeń, które różnią się ceną, wielkością, funkcjonalnością oraz wyglądem. Dowiedz się, dlaczego warto zadbać o dystrybutor wody w firmie oraz na jaki model postawić.

 

Dystrybutor wody dla firm – co musisz wiedzieć?

Dystrybutory wody stają się coraz popularniejsze w naszym kraju – można znaleźć je w biurach, hotelach, na lotniskach czy w poczekalniach. Są to proste urządzenia, których głównym zadaniem jest zapewnienie stałego dostępu do świeżej wody. Mogą one być dodatkowo wyposażone w różne funkcje, które zwiększają jego funkcjonalność.

Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje dystrybutorów wody – bezbutlowe na stałe podłączone do wody sieciowej oraz modele w tzw. systemie galowym, czyli posiadające butle z wodą. Te pierwsze często znajdują się w pobliżu toalet lub kuchni, ponieważ wymagają dostępu do wody i kanalizacji. Natomiast dystrybutory galonowe wyposażone są w duże butle o pojemności 20 litrów, które należy regularnie wymieniać – zazwyczaj zajmują się tym firmy dostarczające butle bezpośrednio pod drzwi przedsiębiorstwa.

Wodna pitna w pracy – co mówi prawo?

W wielu przypadkach umieszczenie dystrybutora wody w firmie to rozwiązanie, na które dobrowolnie decyduje się jej właściciel w trosce o pracowników i klientów. W niektórych sytuacjach takie rozwiązanie jest wręcz koniecznością.

Co mówi na ten temat prawo obowiązujące w naszym kraju? W normalnych warunkach biurowych, pracodawca nie musi zapewniać pracownikom dostępu do wody pitnej. Obowiązek taki trzeba spełnić w sytuacji, gdy pracują oni na dworze lub temperatura powietrza przekracza 25 stopni Celsjusza. Jest to konieczne również wtedy, jeżeli wewnątrz budynku, termometry pokazują więcej niż 28 stopni Celsjusza. To jednak nie wszystkie przypadki.

Dostęp to wody pitnej powinien być zagwarantowany również w przypadku ochłodzenia, czyli jeżeli na otwartej przestrzeni temperatura wynosi mniej niż 10 stopni Celsjusza oraz gdy wskaźnik siły wiatru wynosi powyżej 1000 WCI. Pracownikom należy zapewnić dostęp do wody przy pracach, które wiążą się ze znacznym wysiłkiem fizycznym i tym samym utratą kalorii. Jeżeli pracodawca nie stosuje się do tych zaleceń, może zostać nałożona na niego grzywna przez Państwową Inspekcję Pracy.

 

Jakie dystrybutor wody wybrać?

Wybór odpowiedniego dystrybutora do biura to nie lada wyzwanie. Wszystkie rozwiązania mają swoje mocne i słabe strony. Na przykład korzystanie z dystrybutora z gorąca wodą może nie być najbezpieczniejszą opcją. Tradycyjne dystrybutory galonowe mogą stać się siedliskiem bakterii i zagrażają zdrowiu pracowników – szczególnie systemy podgrzewające wody sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów. Dobrym rozwiązaniem jest wybranie modelu wyposażonego w zabezpieczenia takie jak filtr mechaniczny lub lampa UV.

Istnieją jeszcze inne metody uzdatniające dostarczaną wodę. Czym jeszcze kierować się przy wyborze odpowiedniego dystrybutora do swojego miejsca pracy? Powinien on być dostosowany do potrzeb danego środowiska. Niektóre urządzenia posiadają dodatkowo stację do napełniania butelek oraz stanowisko do bezdotykowego mycia rąk. Inne wyposażone są w poidełka dla zwierząt. W niektórych okolicznościach wskazane jest wybranie modelu zgodnego z wymogami dla osób niepełnosprawnych.

W wilgotnym środowisku dobrym rozwiązaniem są zdroje wykonane ze stali nierdzewnej oraz odporne na warunki atmosferyczne. W biurach o ograniczonej przestrzeni polecane są ścienne dystrybutory wody, które zajmują bardzo mało miejsca.

 

Jak bezpiecznie korzystać z dystrybutorów wody?

Chociaż dystrybutory wody sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu, mogą też stanowić zagrożenie dla pracowników, dlatego niezwykle ważne jest ich odpowiednie wykorzystywanie. Najważniejsze jest podjęcie działań, które uchronią wodę przed rozwojem groźnych bakterii. Butle z wodą powinny być przechowywane w zacienionym miejscu i nie wystawiane na działanie promieni słonecznych – promienie UV mogą sprawić, że rozwiną się w niej glony i stanie się niezdatna do picia.

Dystrybutory wody sieciowej są podłączane bezpośrednio do ujęcia wody, przedtem dokonuje się badania wody z tego ujęcia, aby mieć pewność, że woda jest czysta i bezpieczna. Odpowiednie podłączenie do sieci gwarantuje, że z dystrybutora zawsze będzie płynąc świeża woda. Ale mając na uwadze, że woda z dystrybutora sieciowego nie zawiera żadnych środków konserwujących takich jak chlor, należy pamiętać o regularnym upuszczaniu wody z urządzenia oraz jego dezynfekcji, w szczególności po okresach przestoju (np. wakacje, ferie itp.).

Jeśli chodzi o dezynfekcję urządzeń, warto zdecydować się na serwis wykonywany przez profesjonalną firmę. Taki przegląd obejmuje szczegółowe czyszczenie i sanityzację urządzenia, rzetelne sprawdzenie instalacji oraz ponowne uruchomienie i regulację. Wszystkie te czynności to konieczność, która daje pewność, że woda ze zdroju będzie odpowiedniej jakości. 

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszych urządzeń - produkty znajdziesz klikając w LINK

Ponadto zapraszamy do wejścia na www.zdrojownia.pl - naszej dedykowanej stronie poświęconej źródełkom, zdrojom oraz dystrybutorom wody pitnej. 

Baza wiedzyZdroje - urządzenia do dystrybucji wody pitnejZdrojownia
Na czym polega wtórne ograniczanie wycieków?
Wymagania ANSI dotyczące prysznicy ratunkowych i myjek do oczu