Korzystanie z natrysków bezpieczeństwa ma zapewnić szybką pomoc pracownikom w przypadku niespodziewanego oblania niebezpieczną substancją, czy zapłonem odzieży. Ich skuteczność polega na stałym oblewaniu poszkodowanego wodą przez co najmniej 15 minut. Jej temperaturę określają wytyczne ANSI.
ANSI to amerykańska norma, która bardzo dokładnie określa zasady działania oraz użytkowania urządzeń awaryjnych: natrysków bezpieczeństwa oraz myjek do oczu i twarzy. Spełniając wymogi ANSI masz pewność, że stosowane przez Ciebie rozwiązania są zgodne z obowiązującymi w normami, także europejksą normą EN-15154.
Amerykański Narodowy Instytut Normalizacyjny (American National Standards Institute – ANSI) opracował normę ANSI Z358.1 dotyczącą wymagań w zakresie zapewnienia dostarczania ciepłej wody o temperaturze 15,6°C – 37,8°C do Pryszniców Ratunkowych i Myjek do Oczu i Twarzy.
Wymóg ten stanowi bezpośrednią reakcję na potrzeby ograniczenia kosztów odszkodowań płaconych przez pracodawców i ma na celu poprawę bezpieczeństwa pracowników. Problem z korzystaniem z nieogrzewanej wody w urządzeniach ratunkowych polega na tym, że wymagane jest opłukiwanie ciała przez co najmniej 15 minut, aby spłukać niebezpieczne chemikalia z zanieczyszczonych części ciała, tymczasem jest to często trudne do spełnienia, jeżeli temperatura wody zasilającej urządzenie wynosi zaledwie 2°C. Działanie takie może doprowadzić do hipotermii i co najmniej zniechęcić do prawidłowego opłukania ciała z zanieczyszczeń.
Przepływowe podgrzewacze wody
Elektryczne przepływowe pogrzewacze wody do pryszniców ratunkowych są specjalnie zaprojektowane pod kątem spełnienia wymagań normy ANSI Z358.1. Wykonane zgodnie z wymogami normy ANSI mają wbudowane zabezpieczenia przed nadmiernym wzrostem temperatury wody. Zaawansowane, sterowane mikroprocesorowo termostaty są fabrycznie nastawione na bezpieczny zakres temperatur. Specjalny układ regulacyjny dostosowuje moc zasilania grzałek do aktualnego przepływu wody, co w szczególności ma znaczenie w przypadku ogrzewania wody dla urządzeń łączonych, zawierających myjkę do oczu i twarzy oraz prysznic ratunkowy.
Przepływowy pogrzewacz elektryczny ma zdolność zapewnienia dostarczania wody o odpowiedniej temperaturze przy przepływie wyjściowym 87 l/min w sposób bezpieczny i niezawodny, bez ryzyka zużycia zapasu ciepłej wody, co może mieć miejsce w urządzeniach zasilanych z zasobnika ciepłej wody. Ponieważ przepływowe ogrzewacze wody nie przechowują ciepłej wody, ryzyko rozwoju bakterii legionella lub bakterii grzybowych jest znacznie ograniczone.
Kiedy ogrzewacz nie pracuje, nie pobiera żadnej energii, dzięki czemu jest to najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla spełnienia wymagań normy ANSI Z358.1.
Wymagania dotyczące pryszniców ratunkowych
- Wylewka prysznica powinna znajdować się na wysokości nie mniejszej niż 208 cm i nie większej niż 244 cm od poziomu podłoża, na którym stoi użytkownik.
- Strumień wody powinien mieć średnicę minimum 51 cm na wysokości 152 cm nad poziomem podłoża, na którym stoi użytkownik. Środkowa oś pionowa strumienia wody powinna znajdować się w odległości co najmniej 41 cm od najbliższej przeszkody.
- Wydajność przepływowa wylewek pryszniców ratunkowych powinna zapewniać dostarczanie wody w ilości minimum 75,6 l/min przez czas co najmniej 15 minut.
- Zawór urządzenia powinien być tak zaprojektowany, aby utrzymywać ciągły przepływ wody opłukującej bez konieczności angażowania rąk użytkownika i powinien być otwarty aż do chwili celowego zamknięcia. Przestawienie zaworu z położenia „zamknięty” w położenie „otwarty” nie powinno zająć więcej niż 1 sekundę.
- Cięgło zaworu powinno znajdować się na wysokości nie większej niż 175 cm nad poziomem podłoża, na którym stoi użytkownik.
- Prysznic ratunkowy powinien znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, a czas dojścia do niego nie powinien być dłuższy niż 10 sekund.
- Woda do opłukiwania ciała dostarczana przez prysznic powinna być lekko ciepła.
- Prysznice ratunkowe podłączone do instalacji wodociągowej należy uruchamiać co tydzień, w celu sprawdzenia prawidłowości działania.
Wymagania dotyczące myjek do oczu podłączonych do instalacji wodociągowej oraz wyposażonych we własne źródło wody
- Wylewki myjek do oczu powinny znajdować się na wysokości nie mniejszej niż 84 cm i nie większej niż 114 cm nad poziomem podłoża, na którym stoi użytkownik, oraz w odległości co najmniej 15 cm od ściany lub najbliższej przeszkody.
- Myjka do oczu powinna dostarczać wodę opłukującą do obydwu oczu jednocześnie i obydwie wylewki myjki powinny być chronione przed zanieczyszczeniami z powietrza.
- Myjki do oczu podłączone do instalacji wodociągowej oraz myjki wyposażone we własne źródło wody powinny zapewniać dostarczanie wody opłukującej do oczu z wydajnością nie mniejszą niż 1,5 l/min, przy ciśnieniu 2 bary, przez czas 15 minut.
- Zawór urządzenia powinien być tak zaprojektowany, aby utrzymywać ciągły przepływ wody bez konieczności angażowania rąk użytkownika i powinien być otwarty aż do chwili do celowego zamknięcia. Przestawienie zaworu z położenia „zamknięty” w położenie „otwarty” nie powinno zająć więcej niż 1 sekundę.
- Myjka do oczu powinna znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, a czas dojścia do niej nie powinien być dłuższy niż 10 sekund.
- Woda do opłukiwania dostarczana przez urządzenie powinna być lekko ciepła.
- Myjki do oczu podłączone do instalacji wodociągowej należy uruchamiać co tydzień, w celu sprawdzenia prawidłowości działania.
Wymagania dotyczące osobistych myjek do oczu
- Osobiste myjki do oczu powinny zapewniać możliwość bezzwłocznego opłukania oczu bez stwarzania zagrożenia zranienia oczu użytkownika.
- W ramach szkolenia użytkowników w zakresie korzystania ze sprzętu do opłukiwania oczu należy zwrócić uwagę, by podczas opłukiwania oczu utrzymywać powieki otwarte i wykonywać gałkami ocznymi ruchy kołowe, aby zapewnić dojście wody opłukującej do wszystkich powierzchni oka oraz do miejsc pod jego powieką.
- Woda do opłukiwania dostarczana przez urządzenie powinna być lekko ciepła.
- Osobiste myjki do oczu należy sprawdzać raz w roku, aby zapewnić zgodność z wymogami normy ANSI Z358.1-1998.
Wymagania dotyczące myjek do oczu i twarzy
- Wylewki myjek do oczu i twarzy powinny znajdować się na wysokości nie mniejszej niż 84 cm i nie większej niż 114 cm nad poziomem podłoża, na którym stoi użytkownik, oraz w odległości co najmniej 15 cm od ściany lub najbliższej przeszkody.
- Myjka do oczu i twarzy powinna dostarczać wodę opłukującą do obydwu oczu jednocześnie i obydwie wylewki myjki powinny być chronione przed zanieczyszczeniami z powietrza.
- Myjki do oczu i twarzy podłączone do instalacji wodociągowej powinny zapewniać dostarczanie wody opłukującej do oczu z wydajnością nie mniejszą niż 11,3 l/min, przy ciśnieniu 2 bary, przez czas 15 minut.
- Zawór urządzenia powinien być tak zaprojektowany, aby utrzymywać ciągły przepływ cieczy bez konieczności angażowania rąk użytkownika i powinien być otwarty aż do chwili celowego zamknięcia. Przestawienie zaworu z położenia „zamknięty” w położenie „otwarty” nie powinno zająć więcej niż 1 sekundę.
- Myjka do oczu i twarzy powinna znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, a czas dojścia do niej nie powinien być dłuższy niż 10 sekund.
- Woda do opłukiwania dostarczana przez urządzenie powinna być lekko ciepła.
- Myjki do oczu i twarzy podłączone do instalacji wodociągowej należy uruchamiać co tydzień, w celu sprawdzenia prawidłowości działania.
Wymagania dotyczące pryszniców ręcznych zasilanych przez wąż wodny
- Wydajność przepływowa pryszniców ręcznych zasilanych przez wąż wodny powinna zapewniać dostarczanie wody w ilości minimum 11,3 l/min przez czas co najmniej 15 minut.
- Przestawienie zaworu z położenia „zamknięty” w położenie „otwarty” nie powinno zająć więcej niż 1 sekundę.
- Woda do opłukiwania dostarczana przez urządzenia powinna być lekko ciepła.
- Prysznice ręczne zasilane przez wąż wodny i podłączone do instalacji wodociągowej należy uruchamiać co tydzień, w celu sprawdzenia prawidłowości działania.
Wymagania dotyczące urządzeń łączonych
- Wylewka prysznica powinna znajdować się na wysokości nie mniejszej niż 208 cm i nie większej niż 244 cm od poziomu podłoża, na którym stoi użytkownik. Wylewki myjek do oczu i twarzy powinny znajdować się na wysokości nie mniejszej niż 84 cm i nie większej niż 114 cm nad poziomem podłoża, na którym stoi użytkownik, oraz w odległości co najmniej 15 cm od ściany lub najbliższej przeszkody.
- Strumień wody wylewki prysznica powinien mieć średnicę minimum 51 cm na wysokości 152 cm nad poziomem podłoża, na którym stoi użytkownik. Środkowa oś pionowa strumienia wody powinna znajdować się w odległości co najmniej 41 cm od najbliższej przeszkody.
- Wydajność przepływowa wylewek pryszniców ratunkowych powinna zapewniać dostarczanie wody w ilości minimum 75,6 l/min przez czas co najmniej 15 minut. Myjki do oczu powinny zapewniać wydajność nie mniejszą niż 1,5 l/min, przy ciśnieniu 2 bary, przez czas co najmniej 15 minut, a myjki do oczu i twarzy powinny zapewniać wydajność nie mniejszą niż 11,3 l/min, przy ciśnieniu 2 bary, przez czas co najmniej 15 minut.
- Cięgło zaworu prysznica powinno znajdować się na wysokości nie większej niż 175 cm nad poziomem podłoża, na którym stoi użytkownik.
- Wylewki myjek do oczu oraz do oczu i twarzy powinny dostarczać wodę opłukującą do obydwu oczu jednocześnie i obydwie wylewki myjki powinny być chronione przed zanieczyszczeniami z powietrza.
- Zawory urządzenia powinny być tak zaprojektowane, aby utrzymywać ciągły przepływ cieczy bez konieczności angażowania rąk użytkownika i powinny być otwarte aż do chwili celowego zamknięcia. Przestawienie zaworu z położenia „zamknięty” w położenie „otwarty” nie powinno zająć więcej niż 1 sekundę.
- Elementy opłukujące urządzeń łączonych powinny zapewniać możliwość równoczesnej pracy, a ich rozmieszczenie powinno umożliwiać jednoczesne korzystanie z nich przez tego samego użytkownika.
- Urządzenia łączone powinny znajdować się w łatwo dostępnym miejscu, a czas dojścia do nich nie powinien być dłuższy niż 10 sekund.
- Woda do opłukiwania dostarczana przez urządzenie powinna być lekko ciepła.
- Urządzenia łączone podłączone do instalacji wodociągowej należy uruchamiać co tydzień, w celu sprawdzenia prawidłowości działania.
Wybierając rozwiązania Topserw zyskujesz pewność, że produkty te są sprawdzone, wysokiej jakości oraz zgodne z normami. Zapewnią Tobie i Twoim pracownikom najwyższy poziom bezpieczeństwa i będą służyć latami.
Pełną ofertę urządzeń awaryjnych znajdziesz klikając TUTAJ. Po więcej informacji zachęcamy do kontaktu: info@topserw.pl.