Pojemniki zabezpieczające do przechowywania i transportu płynów

Pojemniki zabezpieczające na płyny, zaopatrzone w odpowiednie certyfikaty, to najpowszechniej stosowane w zakładach środki bezpieczeństwa w zakresie transportu i przechowywania płynów, a przy tym prawdopodobnie najmniej rozumiane pod względem ich konstrukcji i spełnianych funkcji.

 

Ich podstawowym zadaniem jest ograniczanie emisji łatwo palnych par płynów, a dodatkowo stanowią one bezpieczne i wygodne środki przenoszenia, dozowania i składowania płynów łatwo palnych w ilości do 19 litrów.

Pojemniki do przechowywania substancji niebezpiecznych muszą się charakteryzować następującymi cechami:

  1. Szczelność.
  2. Automatyczne uwalnianie par przy nadciśnieniu od 0,2 do 0,35 bara w celu zabezpieczenia przed rozerwaniem pojemnika (lub wybuchem w razie pożaru).
  3. Zabezpieczenie przed przedostaniem się ognia do płynu łatwo palnego przez otwór wylewowy.
  4. Automatyczne zamknięcie pojemnika po nalaniu lub wylaniu płynu.

Poza ochroną przed ogniem i wybuchem pojemniki zabezpieczające muszą być wytrzymałe na uszkodzenia i zużycie w normalnej eksploatacji, muszą zapewniać łatwe nalewanie, wylewanie i transportowanie płynów, a także ułatwiać identyfikację zawartości. Normy OSHA dotyczące przenośnych pojemników na płyny łatwo palne o temperaturze zapłonu mniejszej lub równej 27°C wymagają stosowania pojemników w kolorze czerwonym z żółtym paskiem wokół lub oznaczenia identyfikacji zawartości pojemnika. Wszystkie pojemniki zabezpieczające Justrite posiadają żółty pasek i objęte są 10-letnią gwarancją.

Nasza oferta obejmuje wiele różnych typów pojemników zabezpieczających oraz pełną gamę ich pojemności. Pozwala to na wybór pojemnika najlepiej odpowiadającego wymogom konkretnego zastosowania. Wśród oferowanych pojemników można wymienić pojemniki Typ I i Typ II, pojemniki wykonane ze stali ocynkowanej lub z tworzyw sztucznych, i pojemniki wyposażone w kurek, pojemniki laboratoryjne i z szerokim otworem wlewowym. Wszystkie pojemniki Justrite posiadają dopuszczenia UL i FM.

 

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze pojemników?

Mechanizm otwierania i zamykania pokrywki w pojemnikach zabezpieczających jest sprężynowy i samozamykający, dzięki czemu zapewnia szczelne zamknięcie otworu wylewowego oraz odprowadzanie nadciśnienia z wnętrza pojemnika. Rączka może być zintegrowana z mechanizmem otwierania pojemnika lub może być oddzielna. Konstrukcja rączki ma duży wpływ na wygodę przenoszenia i użytkowania pojemnika zabezpieczającego . Najlepiej, jeśli rączka ma mocowanie wahliwe, co pozwala na równomierne rozłożenie obciążenia oraz zapewnia ochronę pokrywki, kiedy pojemnik stoi nie używany. Pozwala to także na otwarcie pokrywki bez stosowania dodatkowych, kłopotliwych łączników mechanicznych.

Sprężyna dociska pokrywkę do uszczelki umieszczonej na gnieździe pokrywki znajdującym się na korpusie pojemnika, dzięki czemu zapewniona jest szczelność pojemnika. Napięta sprężyna dociska pokrywkę do uszczelki, ale umożliwia uwolnienie nadciśnienia par zgromadzonych wewnątrz pojemnika.

Siatkowa pułapka przeciwogniowa umieszczona wewnątrz wylewki stanowi podstawowy element ochrony zawartości przed przedostaniem się ognia. Pułapki przeciwogniowe w pojemnikach zabezpieczających Justrite mają odpowiednią długość i zaopatrzone są w siatkę o dużej powierzchni zapewniającą szybkie nalewanie i wylewanie płynu.

Pułapka przeciwogniowa działa w ten sposób, że szybko rozprasza ciepło pochodzące od ognia, dzięki czemu wewnątrz pojemnika panuje temperatura niższa od punktu samozapłonu płynu. Należy poinstruować pracowników, aby nie usuwali ani nie przebijali siatek pułapek przeciwogniowych. Każdy otwór wykonany w siatce może zmienić jej właściwości rozpraszania ciepła i zakłócić skuteczność działania pułapki przeciwogniowej.

Pojemność znamionowa. Nie wolno napełniać pojemników zabezpieczających ponad ich pojemność znamionową, która jest oznaczona szwem łączącym korpus pojemnika z jego górną częścią, lub oznaczona granicą pojemności w pojemnikach z tworzyw sztucznych. Przepełnienie pojemnika może spowodować groźne wylanie się płynu z wylewki w razie wzrostu temperatury.

Dopuszczenia. Pojemniki zabezpieczające są projektowane w taki sposób, aby spełniały wymagania przepisów OSHA i NFPA. Dodatkowo większość z nich posiada dopuszczenia niezależnych instytucji badawczych, takich jak FM, UL i ULC.

Style bezpieczeństwa. Różne typy pojemników zabezpieczających są często definiowane przez budowę pokrywki oraz metody nalewania i wylewania płynów.

Pojemnik zabezpieczający typ I. Jeden otwór do napełniania i wylewania do większych naczyń.

 

 

Pojemnik zabezpieczający typ II. Dwa otwory: jeden z wężem do wylewania do mniejszych naczyń; drugi do napełniania pojemnika.
 

 

Pojemnik zabezpieczający hybrydowy typ II. Jeden otwór do napełniania i wylewania, zaopatrzony w wąż umożliwiający dokładne kierowanie strumienia płynu.

 

 

Pojemnik zabezpieczając hybrydowy
typ II D.O.T.
 Jeden otwór do napełniania i wylewania, oraz rama ochronna z rurek chroniąca pokrywkę pojemnika w transporcie. Spełnia wymagania pojemników do przewozu drogowego (D.O.T.).

Kolory: Przy stosowaniu płynów łatwo lub zapalnych użycie niewłaściwego płynu może przyczynić się do uszkodzenia urządzeń, a nawet prowadzić do poważnych katastrof. Stosowanie kolorów identyfikacyjnych pozwala organizować i segregować płyny, aby uniknąć wypadków.

OSHA wymaga, aby płyny łatwo palne o temperaturze zapłonu poniżej 27°C były przechowywane w czerwonych pojemnikach z żółtym paskiem. W przemyśle przyjęto stosowana następującej konwencji:
czerwony = benzyna,
żółty = olej napędowy (diesel),
niebieski = nafta,
zielony = olej.

Pojemniki zabezpieczające typ I są to typowe jednootworowe pojemniki, powszechnie wykorzystywane do transportu, przechowywania i dozowania płynów łatwo palnych, i występują w pojemnościach od 0,5 litra do 19 litrów. Justrite produkuje pojemniki Typ I ze stali ocynkowanej w wielu pojemnościach oraz z tworzyw sztucznych w najczęściej używanych pojemnościach.

Pojemniki zabezpieczające Typ I są przeznaczone zasadniczo do napełniania naczyń o dużych otworach wlewowych, takich jak zbiorniki do płukania lub czyszczenia. Można jednak wyposażyć je w dodatkowy lejek umożliwiający nalewanie do naczyń o mniejszych otworach wlewowych.

 

Elementy decydujące o bezpieczeństwie pojemnika

 

Prawidłowe podłączenie uziemienia i połączenia wyrównawczego zapobiega powstawaniu wyładowań elektrostatycznych, które mogą być przyczyną wybuchu lub pożaru.

Pojemniki zabezpieczające Typ II posiadają wężyk podłączony do wylewki, zapewniający łatwe napełnianie pojemników o małych otworach. Konstrukcja ta wymaga drugiego otworu w pojemniku, który służy za odpowietrznik, a także pełni funkcję otworu do napełniania pojemnika. Wylewka wyposażona jest w zawór zamykający oraz pułapkę przeciwogniową. Zarówno zawór zamykający jak i otwór do napełniania (funkcjonujący jako odpowietrznik) otwierane są jednym, wspólnym mechanizmem. Hybrydowa wersja tradycyjnego pojemnika Typ II z dwoma otworami posiada jeden otwór do wylewania i napełniania, ale zachowuje zalety właściwe dla Typu II wraz z łatwym, kontrolowanym wylewaniem płynu. Obydwa rodzaje pojemników Typ II oferowane są z wężykami wylewowymi o średnicy 16 mm lub 25 mm.

Pojemniki zabezpieczające Typ II z metalowym korpusem dostępne są w szerokiej gamie pojemności. Spełniają wymagania przepisów OSHA i NFPA oraz posiadają dopuszczenia FM, UL i ULC. Wszystkie modele są dobrze przystosowane do kontrolowanego przelewania paliwa lub innych płynów łatwo palnych do naczyń o małych otworach wlewowych, takich jak zbiornika paliwa i pojemniki do dozowania.

Metalowe pojemniki laboratoryjne to pojemniki zabezpieczające wyposażone w samozamykające się wylewki, i przeznaczone do przelewania płynów łatwo palnych do mniejszych naczyń. Justrite oferuje modele stołowe z dolnym zaworem, oraz model kołyskowy, z podstawą umożliwiającą przechylanie pojemnika. Model stołowy posiada zawór do grawitacyjnego pobierania płynu umieszczony blisko podstawy, oraz otwór górny do napełniania i odpowietrzania. Model kołyskowy wyposażony jest w mocną ramę do pochylania pojemnika, a na górnej powierzchni posiada wylewkę i drugi otwór, służący do napełniania i odpowietrzania. Pojemniki te zalecane są do napełniania rurek kontrolnych, małych buteleczek oraz innych naczyń o małym otworze wlewowym. Modele stołowe oferowane są w pojemnościach 4, 11 i 19 litrów, a model kołyskowy ma pojemność 19 litrów. Do wylewki można podłączyć elastyczny wężyk metalowy, zapewniający lepszą kontrolę nad dozowaniem płynu.

Właściwy sprzęt pozwala na istotne zmniejszenie ryzyka występowania pożarów powodowanych lub rozprzestrzenianych przez zapłon płynów łatwo palnych bądź silnie łatwo palnych. Pomagają uniknąć wielu groźnych pożarów i strat zarówno w ludziach, jak i majątku. Mając to na uwadze warto zapoznać się z naszą oferta pojemników zabezpieczających, które znajdzie klikając TUTAJ. Zachęcamy także do kontaktu z naszymi przedstawicielami. Wspólnie określicie zagrożenia i wybierzecie najbardziej optymalne rozwiązania. 

 

Baza wiedzyEcolinePojemniki na substancje niebezpieczne
Atmosfera potencjalnie wybuchowa w świetle bezpieczeństwa pracy
Bezpieczny transport beczek